W pielgrzymkę „Via Misericordia” („Szlakiem miłosierdzia”) - z Rzymu do krakowskich Łagiewnik - wybiera się grupa pielgrzymów z Radomia. Idea nawiązuje do obchodzonego w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, 10-lecia Rycerzy Kolumba w Polsce oraz Światowych Dni Młodzieży.

Pielgrzymi wyruszą w niedzielę 29 maja z Rzymu. Do Krakowa planują dotrzeć w lipcu na Światowe Dni Młodzieży. Uczestnicy pielgrzymki chcą przejść „Szlakiem miłosierdzia”, oznakować go specjalnymi nalepkami, a po powrocie opisać trasę w czterech językach i stworzyć przewodnik oraz aplikację komputerową dla tych, którzy chcieliby w przyszłości pójść ich śladem.

„Papież Franciszek w swoich dokumentach na Rok Jubileuszowy i na Światowe Dni Młodzieży powołuje się na Jana Pawła II i mówi, że iskrę Bożego Miłosierdzia z Łagiewnik trzeba rozniecać, a jednocześnie zaznacza, że wszyscy są zaproszeni do tego źródła miłosierdzia, które tam płonie. Postanowiliśmy przekuć to zaproszenie w fakty” – tłumaczył we wtorek dziennikarzom ideę pielgrzymki jeden z organizatorów, kapelan radomskiej rady Rycerzy Kolumba, ks. Wiesław Lenartowicz.

Pielgrzymi mają do pokonania około 2 tys. km. Trasa będzie najpierw wiodła szlakiem św. Franciszka, który szedł z Asyżu do Rzymu, potem w kierunku Florencji, następnie szlakiem św. Antoniego do Padwy, stamtąd przez Alpy do austriackiego sanktuarium maryjnego Mariazell, a następnie do Wiednia i dalej do Krakowa.

„Chcemy przejść pieszo od źródła wiary, a więc od grobu św. Piotra do Łagiewnik, do grobu siostry Faustyny, aby dotrzeć do obrazu współczesnej wiary i miłosierdzia” – podkreślił ks. Lenartowicz. „To ma być propozycja szczególnie dla ludzi młodych, którzy w przyszłości będą chcieli pójść w nasze ślady” – dodał kapłan.

Organizatorem pielgrzymki są Rycerze Kolumba. To świecka organizacja o charakterze charytatywnym, skupiająca ponad 1,7 mln członków m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku i Portoryko, na Filipinach i w Polsce. Podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Rycerze Kolumba będą prowadzić anglojęzyczne centrum ewangelizacyjne.

W Polsce Rycerze Kolumba działają od 10 lat. Mają swoje rady w 88 parafiach w całym kraju; skupiają ponad 4,2 tys. mężczyzn oraz ich rodziny. (PAP)