Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i powołanie na jego miejsce czterech konkurujących ze sobą funduszy - to pomysł Ryszarda Petru na reformę finansowania służby zdrowia.

Szef formacji Niezależna przedstawił dziś szczegóły swoich założeń. Jego zdaniem NFZ jest dziś monopolistą, co fatalnie wpływa na gospodarowanie pieniędzmi, a traci na tym pacjent. Petru uważa, że tylko on na ma dobry pomysł na zmiany. Przypomniał on, że w latach 90 ubiegłego wieku służba zdrowia była finansowana z budżetu. Później powstały Kasy Chorych, które zostały w 2001 roku zlikwidowane. W ich miejsce został powołany Narodowy Fundusz Zdrowia, który działa do dzisiaj. Petru zarzucił Platformie, że nic przez osiem lat nie zrobiła, żeby zmienić system. Z drugiej strony skrytykował też pomysły Prawa i Sprawiedliwości, by przywrócić finansowanie służby zdrowia z budżetu państwa.

W jego opinii cztery fundusze stworzyłyby prawdziwą konkurencję na rynku. Na reformie skorzystaliby pacjenci, którzy mogliby wybrać tańsze usługi, albo większy zakres świadczeń.