Wzrosły nadzieje Polaków na poprawę sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Jednocześnie jednak większe jest niezadowolenie z obecnej sytuacji politycznej.

W stosunku do maja zmniejszyła się liczba osób uważających, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku (o 6 punktów procentowych, do 51%), odsetek będących przeciwnego zdania w zasadzie się nie zmienił (27%), natomiast przybyło respondentów niepotrafiących określić kierunku zmian zachodzących w Polsce (z 15% do 22%).

Niezadowolenie z kierunku rozwoju sytuacji w kraju przeważa nad zadowoleniem w prawie wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Szczególnie duży krytycyzm cechuje badanych o najniższych miesięcznych dochodach per capita (poniżej 650 zł - 68% opinii negatywnych), oraz pracowników administracyjno-biurowych (63%).

Z kolei stosunkowo dobrze rozwój sytuacji w Polsce oceniają badani o najwyższych miesięcznych dochodach per capita (co najmniej 2000 zł - 43% opinii pozytywnych), mieszkańcy największych ponad półmilionowych miast (37%), ankietowani o prawicowych poglądach politycznych (34%), a w grupach społeczno-zawodowych - kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (38%).

Od maja zwiększył się odsetek badanych negatywnie oceniających sytuację polityczną w Polsce (o 4 punkty procentowe, do 51%), zarazem nieznacznie zmniejszył się
odsetek tych, którzy określają ją jako przeciętną (o 3 punkty, do 35%), a liczba osób zadowolonych z jakości życia politycznego w naszym kraju praktycznie się nie zmieniła (9%).


Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 11-17 czerwca 2015 roku na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.