Polacy są coraz pewniejsi swoich preferencji wyborczych. Mało wiedzą natomiast o istniejących ułatwieniach w głosowaniu. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań Opinii Społecznej przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi.

Stałość opinii wyborców badano w 10-punktowej skali. Najpewniejszy okazał się elektorat Bronisława Komorowskiego, ze średnią ocen 9,14. Nieco słabiej zmobilizowani są ludzie popierający kandydata PiS Andrzeja Dudę, który uzyskał średnią 8,78. Spośród pozostałych pretendentów do fotela prezydenta stosunkowo pewny swojego elektoratu może być Janusz Korwin-Mikke (średnia ocen 8,93). Natomiast średnia ocen wszystkich kandydatów w stosunku do poprzedniego badania wzrosła z 8,65 do 8,87.

CBOS zapytał też, kto, zdaniem respondentów wygra w wyborach prezydenckich. W przeświadczeniu Polaków, zdecydowanym faworytem jest Bronisław Komorowski - o jego zwycięstwie przekonanych jest aż 66 procent badanych. Zaledwie 12 procent ankietowanych wierzy w wygraną Andrzeja Dudy, ale jest to o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu.

Ośrodek sprawdził również stan wiedzy Polaków na temat ułatwień w oddawaniu głosów w czasie wyborów prezydenckich. Zapytał między innymi o głosowanie korespondencyjne, które pierwotnie było dostępne tylko dla niepełnosprawnych i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Obecnie mogą korzystać z niego wszyscy. Jak jednak wynika z badania CBOS, zdaje sobie z tego sprawę tylko 15 procent respondentów. Aż 60% badanych nie wie o tej możliwości nic, natomiast pozostali wskazują błędne odpowiedzi.

Wyborcy niepełnosprawni i w wieku powyżej 75 lat mogą też głosować przez pełnomocnika. O tym, kto jest uprawniony do skorzystania z tej procedury, wie tylko 22 procent ankietowanych. Co piąty wskazuje odpowiedzi częściowo poprawne. Większość badanych (54 procent) nie ma o procedurze żadnej wiedzy.
Badania przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 16-22 kwietnia 2015 roku na liczącej 1027 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.