Rząd Szwecji przyjął we wtorek projekt ustawy o wejściu kraju do NATO. Dokument ma zostać przyjęty przez Riksdag (parlament) za dwa tygodnie. W czwartek wznowione zostaną rozmowy z Turcją w sprawie ratyfikacji szwedzkiego wniosku - poinformował premier Szwecji Ulf Kristersson.

Kristersson podkreślił, że Szwecja po przyjęciu ustawy o przystąpieniu do Paktu Północnoatlantyckiego "chce zachować takie samo tempo na drodze do NATO, jak Finlandia".

Parlament w Helsinkach ratyfikował przystąpienie do Sojuszu 1 marca. Jeśli wnioski Finlandii oraz Szwecji zostaną ratyfikowane przez parlamenty Turcji oraz Węgier, kraje nordyckie staną się automatycznie pełnoprawnymi członkami Sojuszu.

W Szwecji za wejściem do NATO opowiada się sześć z ośmiu ugrupowań parlamentarnych. Przeciwne są jedynie niewielkie Partia Lewicy oraz Partia Ochrony Środowiska-Zieloni. We wtorek ich przedstawiciele jako jedyni nie zostali zaproszeni na spotkanie z przebywającym w Sztokholmie sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Na wspólnej konferencji prasowej z Kristerssonem Stoltenberg oświadczył, że Szwecja wywiązała się z porozumienia zawartego w czerwcu ubiegłego roku w Madrycie z Turcją. W Szwecji 1 czerwca ma wejść w życie ustawa umożliwiająca karanie wspierania działalności terrorystycznej, w tym organizacji kurdyjskich uważanych za terrorystyczne. Sztokholm zniósł wcześniej embargo na dostawy broni do Turcji.

Stoltenberg poinformował, że Szwecja w marcu po raz pierwszy jeszcze jako kandydat weźmie udział w ćwiczeniach z NATO.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ mal/