Zdaniem abp Stanisława Gądecki, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, osoby rozwiedzione nie są wypchnięte z Kościoła, mogą chodzić do spowiedzi i uczestniczyć w komunii duchowej - donosi Gazeta.pl. Gądecki był uczestnikiem synodu biskupów na temat rodziny, który odbywał się niedawno w Watykanie.

Arcybiskup podkreślił, że synod rozważał wprawdzie, czy osoby rozwiedzione i żyjące w nowych związkach cywilnych mogłyby przyjmować komunię świętą, ale chodziło wyłącznie o badanie sprawy przypadek po przypadku, a nie uznanie jej za zasadę.

Taka propozycja padła ze strony duchownych niemieckich i chociaż nie zyskała ona kwalifikowanej liczby głosów, to jednak poparło ją tyle osób, że - zdaniem przewodniczącego KEP - "trzeba jakiś krok do przodu zrobić".

Gądecki przyznał, że sam nie głosował na "tak" i zaznaczył, że według niego osoby rozwiedzione nie są wypchnięte z Kościoła, ponieważ "mogą chodzić do spowiedzi, prowadzić życie duchowe, bo chociażby nie dostali rozgrzeszenia, to przecież to wchodzenie w siebie, praca duchowa może się dokonywać". Pomimo więc, że nie mogą uczestniczyć w komunii świętej, to mogą to robić w sposób duchowy.

II Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów "Wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście nowej ewangelizacji" odbyło się w Rzymie w dniach 5 - 19 października.

Pierwszy Synod poświęcony rodzinie zwołał Jan Paweł II w 1981 roku. Wówczas także prasa i niektórzy ojcowie soborowi podnosili wątek komunii dla rozwodników.

W 2015 roku odbędzie się poświęcony temu samemu tematowi synod zwyczajny.