Francuski dziennikarz na konferencji prasowej w Sztokholmie chciał wyjaśnień od szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua w związku z zatrzymaniem w Polsce przy granicy z Białorusią. Okazało się, że reporter pracuje dla finansowanej przez Kreml telewizji RT France.

Konferencja z udziałem ministra Raua oraz szefowej szwedzkiego MSZ Ann Linde odbyła się w piątek na zakończenie Rady Ministerialnej OBWE.

Jednym z zadających pytania ministrowi Rauowi był francuski dziennikarz, którego zdaniem w Polsce przy granicy z Białorusią łamana jest wolność prasy. "Byłem tam na miejscu, nie mogłem wykonywać swojej pracy. Wraz z kolegą zostaliśmy aresztowani" - relacjonował David Khalifa. Dziennikarz poprosił polskiego ministra spraw zagranicznych o wyjaśnienie sprawy.

Minister Rau odpowiedział na konferencji, że Polska, Litwa oraz Łotwa wprowadziły stan wyjątkowy w związku z napływem nielegalnych imigrantów z Białorusi. "Nasze kraje uznały, że najważniejsza jest bezpieczeństwo. (...) Na tym terenie miało miejsce wiele politycznych happeningów - stwierdził.

"Mam jednak dobrą wiadomość. Powstało centrum informacyjne, które będzie pomagać dziennikarzom w pracy na miejscu" - zwrócił się do dziennikarza Rau.

RT France to mutacja państwowej anglojęzycznej telewizji Russia Today (RT). Działa ona we Francji od 2017 roku. Ma siedzibę w Boulogne-Billancourt, na przedmieściach Paryża. Zajmuje się propagowaniem interesów Kremla.

Polska prezydencja w OBWE

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde przekazała w piątek przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2022 roku polskiemu ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi. Formalnie prezydencja Polski rozpocznie się 1 stycznia.

W świątecznej atmosferze zakończyła się w piątek w Sztokholmie dwudniowa sesja Rady Ministerialnej OBWE. Wystrój centrum kongresowego, gdzie odbywało się spotkanie, z choinkami i świeczkami, przypominał o zbliżającym się końcu roku. "Nawet zimowa aura nam dopisała" - żartowała Linde, odnosząc się do opadów śniegu.

Polska delegacja nieformalnie przejęła przewodnictwo w OBWE pracowicie, kończąc przygotowania do rozpoczęcia prezydencji Polski w tej organizacji w styczniu 2022 roku. W Sztokholmie minister Rau spotkał się z sekretarz generalną OBWE, prezydent Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, a także przeprowadził dwustronne rozmowy z politykami z krajów, których konflikty dotyczą.

Jak poinformowało polskie MSZ, Rau spotkał się w stolicy Szwecji ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Uzbekistanu, a także z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Ponadto uczestniczył w konsultacjach z wiceprzewodniczącymi Grupy Mińskiej.

Minister Rau oficjalnie zainauguruje polskie przewodnictwo 13 stycznia na posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu, gdzie organizacja ma siedzibę. Polska w ramach prezydencji będzie współpracować ze Szwecją (kraj oddający kierownictwo), a także z Macedonią Północną (będzie przewodniczyć OBWE w 2023 roku).

Kolejna Rada Ministerialna OBWE ma mieć miejsce w grudniu 2022 roku w Łodzi.

Minister Linde, uznała forum OBWE, "za wyjątkowe, gdyż mimo wielu napięć, w jednym miejscu rozmawiają przedstawiciele 57 państw". W Sztokholmie obecni byli sekretarz stanu USA Antony Blinken oraz jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow. Obaj politycy, choć różnili się w ocenie sytuacji na Ukrainie, to rozmawiali w cztery oczy w kuluarach.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)