Same apele to za mało - powiedział w czwartek 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłaszając nowe obostrzenia covidowe.

Nowe obostrzenia na czas sylwestra

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 28 grudnia do 17 stycznia.

W sylwestra będzie obowiązywała godzina policyjna. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w godzinach od 19 do 6 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. Minister początkowo mówił o godzinie 21, wyjaśnił, że się pomylił - obostrzenia zaczną obowiązywać o godz. 19.

Zamykamy hotele, również na ruch służbowy - mówił minister zdrowia.

Hotele będą czynne tylko dla wybranych medyków, służb mundurowych pacjentów szpitali specjalistycznych. Działać będą jednak hotele pracownicze i placówki Centralnego Ośrodka Sportu.

- Zamykamy również stoki. Nie będą mogły funkcjonować do 17 stycznia - dodał Niedzielski.

Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko na potrzeby sportu profesjonalnego. Wprowadzona zostanie również kwarantanna graniczna: ma trwać 10 dni po powrocie do Polski transportem zbiorowym

Ponowne zacznie obowiązywać ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Rząd poinformował również, że przedłuża dotychczasowe zasady i ograniczenia:

- Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
- Ograniczenia w transporcie zbiorowym:

  • - 50% liczby miejsc siedzących, albo
  • - 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

- Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
- Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
- Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
- Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
- Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
- Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.


Przypomnijmy – już wcześniej rząd ogłosił, jak będą wyglądały tegoroczna Wigilia i Święta Bożego Narodzenia. W imprezach i spotkaniach będzie obowiązywał limit osób. Będzie mogło w nich uczestniczyć 5 osób, ale do tego limitu nie wliczają się osoby organizujące imprezę lub spotkanie oraz osoby wspólnie z nią zamieszkujące lub gospodarujące.

W wigilię 2020 nie będą obowiązywać godziny dla seniorów.

Do 27 grudnia utrzymano m.in. zakaz organizowania dyskotek, prowadzenia basenów, siłowni i klubów fitness z wyjątkiem obiektów w podmiotach leczniczych i tych przeznaczonych dla sportowców, uczniów i studentów – w ramach zajęć w szkole i na uczelni. Nadal nie można też organizować wesel i konsolacji.