Brytyjski historyk, ceniony propagator polskich dziejów za granicą. 8 czerwca 75 lat kończy Norman Davies, autor prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich. Jest profesorem Uniwersytetu Londyńskiego i członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Doktoryzował się w 1973 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2012 roku Kawaler Orderu Orła Białego.

Profesor Davies należy do nielicznych zagranicznych badaczy zajmujących się historią naszego kraju. Dzięki jego książkom, historia Polski stała się bardziej dostępna czytelnikom na Zachodzie. Napisał między innymi: "Powstanie '44", "Boże igrzysko", "Serce Europy", "Wojna polsko-sowiecka 1919-1920", "Europa walczy 1939-1945. Nie takie proste zwycięstwo", "Zaginione królestwa".

Norman Davies jest laureatem wielu wyróżnień, między innymi w 2005 roku został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i nagrodą Programu Pierwszego Polskiego Radia "Trudny temat do zgryzienia". Dwa lata temu otrzymał Nagrodę imienia Profesora Aleksandra Gieysztora.

Brytyjski historyk ma tytuł doktora honoris causa uniwersytetów: Gdańskiego, Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Jagiellońskiego i Warszawskiego. Jest także honorowym obywatelem: Krakowa, Lublina i Wrocławia.

Z okazji obchodzonej w tym roku 70. rocznica bitwy o Monte Cassino, profesor Davies rozpoczął pracę nad projektem "Szlak Nadziei", którego celem jest odtworzenie poszczególnych elementów drogi, jaką przebyła Armia Andersa. Do pracy nad nową publikacją historyk zaprosi ludzi, którzy z historią tamtego okresu związani są przez własne wspomnienia, opowieści rodziców i dziadków, pasje i zainteresowania. Kulminacją projektu "Szlak Nadziei" będzie album o takim samym tytule, którego premierę zaplanowano na wiosnę 2015 roku.

Norman Davies urodził się 8 czerwca 1939 roku w Bolton. Studiował historię w Magdalen College na Uniwersytecie Oksfordzkim, w Grenoble, w Perugii, na Uniwersytecie w Sussex oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim, na którym zdobył stopień doktora w 1973 roku. Jego praca doktorska dotyczyła wojny polsko-bolszewickiej.

Od 1971 roku pracuje jako wykładowca, a od 1985 - profesor zwyczajny School of Slavonic and East European Studies Uniwersytetu w Londynie. Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Współpracował między innymi z "The Times", "New York Review of Books", "The Independent" oraz z BBC.

Po przejściu na wcześniejszą emeryturę poświęcił się pisaniu książek.

W 1998 roku powstał film dokumentalny o Normanie Daviesie w reżyserii Krzysztofa Wierzbickiego "Historia Normana Daviesa".

Profesor Davies, wraz z żoną Marią, która pochodzi z Krakowa, mieszka w Oksfordzie. Ma dwóch synów, Daniela i Christiana.