Solidarna Polska chce żeby Sejm zaapelował o bojkot ukraińskich skrajnych nacjonalistów na arenie międzynarodowej. Posłowie złożyli projekt uchwały w tej sprawie. Większość posłów raczej jej nie poprze.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry Sejm powinien jednocześnie poprzeć europejskie aspiracje Ukrainy i wyrazić solidarność z siłami działającymi na rzecz stabilizacji, praworządności i wolności.

"Dziś to właśnie ukraińscy szowiniści są tą siłą, która destabilizuje ukraińskie państwo, a zatem destabilizuje otoczenie międzynarodowe Polski" - napisano w projekcie.

Zdaniem posła Mieczysława Golby wydarzenia na kijowskim Majdanie bardzo zaniepokoiły mieszkańców Podkarpacia i nie można im się bezczynnie przyglądać. Poseł przytoczył wypowiedź Ołeha Tahnyboka, szefa organizacji "Swoboda", który 10 lat temu mówił o walce "z Moskalami, z Niemcami, z żydostwem i innymi robactwem". Zdaniem Golby skrajna organizacja "Swoboda" chce przejąć władzę na Ukrainie, zbroi się i może tam dość do rozlewu krwi.

Poseł Solidarnej Polski dodał, że Unia Europejska wierzy, że dobrze znamy sytuację na kijowskim majdanie i dlatego, żeby nie wprowadzać jej w błąd Sejm powinien zająć jasne stanowisko w sprawie bojkotu nacjonalistów.

Poseł PO Andrzej Halicki przyznał, że na Ukrainie są niepokojące zjawiska, są karygodne wypowiedzi i Ukraińcom bardzo trudno przychodzą słowa ubolewania. Jego zdaniem sami powinni oni jednak rozliczyć się ze swoją historią i uchwała nie jest potrzebna bo na razie nacjonaliści nie są tam dominującą siłą.

Projektowi Solidarnej Polski przeciwny jest także poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski z komisji spraw zagranicznych. Solidarna Polska już kilkakrotnie zarzuciła Jarosławowi Kaczyńskiemu, Jackowi Protasiewiczowi i Jerzemu Buzkowi, że wystąpili na Majdanie razem liderem "Swobody". Zgodnie z projektem uchwały Sejm miałby wyrazić dezaprobatę wobec "wcześniejszych występów polityków polskich wspólnie z ukraińskimi prawicowymi ekstremistami" oraz wezwać do nie uczestniczenia w jakichkolwiek przedsięwzięciach, w których nacjonaliści biorą udział.

Ujazdowski podkreślił, że sprzeciw wobec skrajnego nacjonalizmu "we wszystkich punktach w Europie i na świecie" jest stałym elementem polskiej polityki i nie trzeba w tej sprawie podejmować odrębnej uchwały. Jego zdaniem Solidarna Polska chce podjąć uchwałę przeciwko Prawu i Sprawiedliwości i szuka pretekstu. Projekt uchwały podobny do Solidarnej Polski już wcześniej złożyli posłowie SLD.