Unia Europejska planuje nową pomoc dla Somalii. Kraj Rogu Afryki robi postępy w procesie długo oczekiwanej transformacji, ale nadal stoi przed wieloma wyzwaniami. Wspólnota , jako jego hojny darczyńca, chce więc pomóc w utrzymaniu właściwego kierunku zmian.
Reklama

Gdy w połowie zeszłego roku władzę w Somalii w sposób pokojowy przejął nowy rząd, kraj stanął przed historyczną szansą na odbudowę po 20 latach konfliktu. Szansą, którą według unijnych dyplomatów Somalijczycy dobrze wykorzystują.

„Oni zaczęli na nowo ze sobą rozmawiać, nawiązywać relacje przerwane przez lata, a wszystko po to, by stworzyć stabilne państwo” - powiedział Alexander Rondos, unijny przedstawiciel w Rogu Afryki. Nie bez znaczenia jest też fakt , że walka z terroryzmem i piractwem w Somalii przynosi skutki. „Bezpieczeństwo jest kluczowe, bez niego nie ma miejsca na rozwój gospodarczy, ani na dobrze funkcjonujące instytucje państwowe”- powiedział Nick Westcott, z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Osiągnięcia ostatnich miesięcy nie byłyby możliwe bez wsparcia Unii Europejskiej , która jest największym dawcą pomocy dla Somalii. Od 2008 roku przeznaczyła na ten cel ponad miliard dwieście milionów euro. O nowych funduszach zdecydują uczestnicy konferencji, jaka w poniedziałek odbędzie się w Brukseli. Jej celem jest nowy plan działania, który ma pomóc Somalii kontynuować transformację.