Izolowani w karnych obozach wojskowych chcą zrównania swych praw z innymi internowanymi w stanie wojennym. W tym celu skierowali do Senatu petycję w której proszą o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w tej sprawie.

Autorzy petycji postulują, by przepisy ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego objęły również osoby, które zostały powołane na ćwiczenia wojskowe na podstawie zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z 26 października 1982 roku - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Danuta Antoszkiewicz, kierownik działu petycji i korespondencji w Biurze Komunikacji Społecznej Kancelarii Senatu.

8 października 1982 roku ówczesny Sejm rozwiązał wszystkie działające w Polsce związki zawodowe. Tymczasowa Komisja Koordynacyjna - podziemna władza "Solidarności” - wezwała więc do zorganizowania 10 listopada 1982 r. ogólnopolskiego strajku protestacyjnego. W związku z tym Służba Bezpieczeństwa i Wojsko Polskie postanowili izolować działaczy "Solidarności” w specjalnych obozach wojskowych. W ramach Akcji "Jesień 1982" powołano na ćwiczenia wojskowe osoby będące żołnierzami rezerwy, które prowadziły działalność opozycyjną. Petycję przygotowało Stowarzyszenie Osób Internowanych "Chełminiacy 1982” z Bydgoszczy. Senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji rozpatrzy ją 17 września.