Hollande już w lutym zaproponował 75-proc. podatek od dochodów przekraczających 1 milion euro, jako część planów redukcji deficytu budżetowego we Francji. Danina może skłonić bogatych obywateli Francji do przesiedlenia się do Szwajcarii i obniżenia swoich podatków poprzez tzw. system forfeit, czyli porozumienia podatkowego, w którym kluczowe znacznie odgrywają wydatki obcokrajowca, a nie jego faktyczne dochody – relacjonuje agencja Bloomberg.

„To otwarcie sezonu łowieckiego na bogatych ludzie we Francji” – mówi Francois Michelond, partner w szwajcarskiej firmie Michelond & Cie, która pomaga obcokrajowcom przenosić się pod Alpy – „Liczba Francuzów szukających pomocy w tej sprawie wzrosła trzykrotnie w okresie ostatnich 18 miesięcy”.

Na koniec 2010 roku z systemu forfeit korzystało w Szwajcarii 5445 osób i ponad 30 proc. stanowili Francuzi. Wśród 300 najbogatszych ludzi i rodzin w Szwajcarii, 43. to Francuzi, w tym Daniel Hechter, znany projektant mody i rodzina Peugeot – wynika z informacji w grudniowej edycji magazynu „Bilan”.

“Będziemy świadkami kolejnej fali odpływu ludzi i spółek za granicę” – twierdzi Oliver Cadic, francuski biznesmen, który przeniósł swoją firmę do Wielkiej Brytanii i teraz zabiega o jedno miejsce w parlamencie zarezerwowane dla Francuzów mieszkających za granicą – „Wielka fala pojawi się w 2013 roku, kiedy ludzie uświadomią sobie, jakie podatki muszą płacić”.

Baron Benjamin de Rothschild, prezes Banque Privee Edmond de Rothschild z siedzibą w Genewie w rozmowie z “Bilan” powiedział, że zwycięstwo Hollande’a może zmusić przedsiębiorców do opuszczenia Francji i przeniesienia się do Szwajcarii.

„Polowanie na bogatych, w większości przedsiębiorców, którzy wnieśli aktywny wkład do francuskiej gospodarki, rodzi ryzyko rozpętania exodusu” – powiedział de Rothschild z szóstego pokolenia rodziny finansistów wspierających w XIX wieku szereg europejskich rządów – „Genewa może na tym skorzystać, jeśli pozostanie dalej rozsądnie atrakcyjna w sferze podatkowej oraz pod względem jakości świadczonych usług”.

Zawarcie porozumienia podatkowego jest możliwe w większości spośród 26. szwajcarskich kantonów. Dochód, od którego liczony jest należny podatek, może być określony w oparciu o pięciokrotność rocznego czynszu płatnego z tytułu wynajmowanego przez daną osobę mieszkania lub domu. Nie ma obowiązku deklarowania majątku czy dochodów pozyskiwanych za granicą. Zyski z papierów wartościowych także nie podlegają opodatkowaniu.