Szef SLD Leszek Miller zadeklarował w środę gotowość do rozmów z premierem Donaldem Tuskiem na temat reformy emerytalnej, jednak pod pewnymi warunkami. Sojusz chce, by reforma była szersza i nie obejmowała tylko wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego.

Szef klubu PO Rafał Grupiński poinformował po środowym posiedzeniu kierownictwa Platformy, że zarząd PO upoważnił premiera Donalda Tuska do konsultacji z innymi klubami parlamentarnymi w sprawie zbudowania większości dla reformy emerytalnej. Zapewnił jednocześnie, że PO będzie chciała przekonać koalicjanta do poparcia zmian w systemie emerytalnym.

"Moim zdaniem PO i PSL dojdą do porozumienia, natomiast gdyby była propozycja rozmowy z premierem na ten temat, to oczywiście - z całym szacunkiem dla pana premiera - przedstawię jeszcze raz swój punkt widzenia w tej sprawie" - powiedział Miller w środę PAP.

SLD chce, by nie tylko wiek decydował o przejściu na emeryturę, ale również staż pracy

Lider Sojuszu przypomniał, że jego partia jest przeciwna wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego. SLD chce, by nie tylko wiek decydował o przejściu na emeryturę, ale również staż pracy: 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. "My mówimy, że można przechodzić na emeryturę albo po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, albo bez względu na wiek, a po osiągnięciu ustawowego stażu pracy" - tłumaczył b. premier.

Zapowiedział jednocześnie, że jego klub poprze w przyszły piątek w Sejmie inicjatywę NSZZ "Solidarność" w sprawie referendum dotyczącego wydłużenia wieku emerytalnego. Sojusz od miesiąca zbiera też podpisy pod własnym wnioskiem o referendum w tej sprawie. Chce w nim zadać Polakom dwa pytania: czy jesteś za wydłużeniem i zrównaniem wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn oraz czy jesteś za tym, by oprócz wieku, również staż pracy decydował o przejściu na emeryturę.

Reforma emerytalna powinna być szersza i nie dotyczyć tylko wieku przejścia na emeryturę

Lider Sojuszu podtrzymał ponadto środowe stanowisko zarządu swej partii, zgodnie z którym reforma emerytalna powinna być szersza i nie dotyczyć tylko wieku przejścia na emeryturę. "Dziś na posiedzeniu zarządu dołożyliśmy inne propozycje - uszczelnienia systemu składkowego tak, żeby jak najwięcej pieniędzy trafiało do ZUS. Dziś przypomnieliśmy również o OFE i powiedzieliśmy, że jesteśmy za tym, żeby przynależność do OFE była dobrowolna" - podkreślił Miller.

Na środowej konferencji prasowej po posiedzeniu zarządu Sojuszu, b. premier wezwał rząd, by przygotował "prawdziwą, kompleksową" reformę emerytalną, która dawałaby m.in. wybór Polakom czy chcą ubezpieczać się w OFE, czy w ZUS. Według szefa Sojuszu reforma systemu emerytalnego powinna uwzględniać też sytuację na rynku pracy, zachęty dla tworzenia nowych miejsc pracy i utrzymanie już istniejących, a także rozwiązania ograniczające zjawisko tzw. umów śmieciowych.

Ruch Palikota: jesteśmy gotowi rozmawiać o reformie emerytalnej

Rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek powiedział, że Ruch jest gotowy do rozmów ws. reformy emerytalnej. Ocenił przy tym, że sytuacja jest taka sama, jak w lutym, kiedy to premier Donald Tusk konsultował reformę emerytalną z klubami parlamentarnymi.

Zarząd PO upoważnił w środę premiera Donalda Tuska do konsultacji z innymi klubami parlamentarnymi ws. zbudowania szerokiej większości dla reformy emerytalnej. Jednocześnie PO nadal będzie chciała przekonać swego koalicjanta - PSL - do poparcia zmian w systemie emerytalnym.

"Sytuacja się nie zmieniła, dokładnie jest tak sama, jak była w lutym, bo już w lutym pan premier konsultował z innymi klubami kwestie reformy emerytalnej" - powiedział PAP Rozenek, odnosząc się do zapowiedzi konsultacji premiera z klubami parlamentarnymi.

"Tak samo jak w lutym, tak samo i teraz, jesteśmy gotowi i przygotowani do rozmów" - zadeklarował.

Przypomniał, że Ruch Palikota jest w stanie poprzeć reformę emerytalną, ale pod pewnymi warunkami.

Wcześniej politycy RP wymieniali w tym kontekście m.in. możliwość dziedziczenia przynajmniej części składek zgromadzonych w ZUS czy darmowe badania po 60. roku życia.

Tusk w lutym spotykał się z klubami parlamentarnymi w ramach konsultacji planów reformy emerytalnej. Rozmawiał wówczas m.in. z posłami Ruchu Palikota.