Społeczeństwo obywatelskie staje się powoli społeczeństwem informacyjnym, coraz więcej zależy od dostępu do sieci - napisał w liście na XII Konferencję Okrągłego Stołu "Polska w drodze do społeczeństwa informacyjnego" marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Tegoroczną konferencję zorganizowano pod hasłem "Lepsze życie w społecznościach lokalnych dzięki technikom komunikacyjnym i informacyjnym", które przyświeca, obchodzonemu 17 maja, Światowemu Dniu Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego.

Podczas spotkania w Sejmie odczytano list marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny do uczestników konferencji. Schetyna napisał w nim m.in., że innowacyjność zgodnie jest uznawana za priorytet w publicznym i gospodarczym życiu na całym świecie. Podkreślił, że w informatyce zmiany zachodzą najszybciej i znajdują największe przełożenie na jakość życia.

"Również społeczeństwo obywatelskie staje się z wolna społeczeństwem informacyjnym. Coraz większa część udziału życia obywatela w życiu publicznym związana jest z dostępem do sieci informatycznych" - napisał marszałek. Wskazał, że zmiany mają charakter nieodwracalny, a internet ma szanse stać się najbardziej demokratycznym przedsięwzięciem na świecie.

"Polska bez nowoczesnego internetu, nie ma szans"

Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich, które było współorganizatorem konferencji, Jerzy Barglik powiedział, że Polska bez nowoczesnego internetu, nie ma szans. "Starania o rozwój społeczeństwa informacyjnego, to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, do którego jesteśmy zobowiązani" - zaznaczył.

Obecna na spotkaniu wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj zwróciła uwagę, że świat przeszedł już cztery rewolucje przemysłowe, ostatnią w 1908 r., a aktualnie doświadczamy kolejnej. "Obecnie znajdujemy się w zapoczątkowanej w 1971 r. erze internetu i rynków globalnych, w których procesy produkcji stały się coraz bardziej niezależne od siedziby firmy" - powiedziała Gaj. Podkreśliła, że era taniej informacji i nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego powinna być jednocześnie erą zrównoważonego rozwoju i przyjaznego podejścia do środowiska. Jej zdaniem kwestią kluczową jest jednak pełny i możliwy dla każdego dostęp do internetu.

Według wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Piotra Kołodziejczyka społeczeństwo informacyjne, to społeczeństwo ludzi dobrze poinformowanych. Wiceminister zwrócił uwagę, że problemem staje się jednak selekcja informacji na te, które są potrzebne i niepotrzebne, język formułowania komunikatów oraz integracja systemów.

"Czasami człowiek dostaje informacje odpowiednią, ale z racji semantyki (...) ona staje się nieczytelna dla zwykłego obywatela" - powiedział. Podał przykład planów zagospodarowania przestrzennego, które dotyczą nas wszystkich i są podawane do publicznej wiadomości, ale ze względu na ich język są niezrozumiałe dla ludzi.



Z kolei marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik mówił o budowaniu społeczeństwa informacyjnego na Mazowszu i strategii kładącej nacisk na zrównoważony rozwój polegający także na niwelowaniu różnic wewnętrznych. Poinformował, że na mapie dostępu do szerokopasmowego internetu jest Warszawa, ale w promieniu 15-20 km od stolicy są białe plamy. "Bardzo wiele przestrzeni na mazowieckiej wsi nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu, często kończy się on na poziomie urzędów gminnych" - wskazał.

Także prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska przyznała, że dla Polski, podobnie jak dla innych krajów Europy, rozwój sieci szerokopasmowego internetu o dużych przepustowościach jest "ogromnie ważny". Dodała, że Komisja Europejska przeznacza na ten cel wiele miliardów euro.

Natomiast Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Rafał Wiewiórowski zwrócił uwagę na problem przetwarzania i zarządzania informacjami trafiającymi do sieci i konieczność gruntownej zmiany prawa w tym zakresie. Jego zdaniem zmiany powinny uwzględniać zarówno wolność przetwarzania informacji, jak prawo jednostki do decydowania o tym, jaka część informacji o niej powinna być ujawniana wszystkim.

Podczas uroczystości przedstawiciele Stowarzyszenia Elektryków Polskich i ISOC Polska (Internet Society Poland - PAP) podpisali "Porozumienie na rzecz jakości Internetu I2Q". Prezes ISOC Polska Marcin Cieślak powiedział, że ma ono służyć wypracowaniu standardów i promocji otwartego i pełnego rozwoju internetu z dostępnością do wszystkich usług.