Kolejne miejsca na liście warszawskiej zajmą: posłanka Joanna Fabisiak, wicemarszałek województwa mazowieckiego Marcin Kierwiński oraz b. minister sprawiedliwości Andrzej Czuma.

Na numerach 7-10 znaleźli się kolejno: Ligia Krajewska (warszawska radna), Marcin Święcicki (b. prezydent Warszawy, działacz Unii Wolności i Partii Demokratycznej), Lech Jaworski (stołeczny radny) oraz Roman Kosecki z "dziesiątką", co ma nawiązywać do jego piłkarskiej przeszłości.

Pewnym zaskoczeniem jest dopiero siedemnaste miejsce Krzysztofa Tyszkiewicza

Pewnym zaskoczeniem jest dopiero siedemnaste miejsce na liście rzecznika klubu PO Krzysztofa Tyszkiewicza. "Mamy wielu dobrych kandydatów, trudno zmieścić wszystkich w pierwszej dziesiątce" - skomentował to Tyszkiewicz w rozmowie z PAP. Podkreślił jednocześnie, że kształt listy może zmienić jeszcze zarząd krajowy partii lub Rada Krajowa PO.

Również inni posłowie kończącej się kadencji: Tadeusz Ross, Alicja Dąbrowska i Michał Szczerba znaleźli się poza pierwszą dziesiątką (mają miejsca kolejno trzynaste, czternaste i piętnaste). Ostatnie miejsce na liście warszawskiej ma Leszek Jastrzębski - poseł od 2009 roku, który mandat objął po eurodeputowanej Jolancie Hibner.

Możliwe są jeszcze transfery spoza PO na prestiżową listę warszawską

W nieoficjalnych rozmowach politycy PO podkreślają, że możliwe są jeszcze transfery spoza PO na prestiżową listę warszawską. Na "giełdzie" nazwisk w PO wymienia się w tym kontekście m.in. Dariusza Rosatiego.

Minister zdrowia Ewa Kopacz będzie "jedynką" w Radomiu, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera - w Płocku, a szef regionu Andrzej Halicki - w tzw. wianuszku warszawskim (dostał miejsce po Bronisławie Komorowskim). Listę w Siedlcach otworzy Czesław Mroczek.

Do Senatu wystartują z Warszawy m.in. obecni senatorowie: Marek Rocki (Mokotów, Ursynów, Wawer, Wilanów) i Barbara Borys-Damięcka (Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).

Prawdopodobnie na Pradze PO nie wystawi swojego kandydata na senatora, a poprze b. lidera SdPl Marka Borowskiego - poinformował PAP po posiedzeniu Rady Tyszkiewicz. Decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

W okręgu obejmującym m.in. Bemowo, Ochotę i Wolę PO wystawi do Senatu Izabellę Cywińską-Michałowską - dyrektor artystyczną Teatru Ateneum, b. minister kultury w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

Obecny senator Łukasz Abgarowicz ma startować z okręgu obejmującego powiaty: grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski. Adwokata Aleksandra Pocieja PO obsadziła w okręgu składającym się m.in. z powiatów warszawskiego zachodniego i wołomińskiego.

Z Płocka wystartuje senator Eryk Smulewicz, z Radomia - b. senator PO Andrzej Łuczycki, a z Siedlec - wicestarosta Marta Sosnowska.

Listy kandydatów PO w jesiennych wyborach muszą jeszcze zatwierdzić zarząd i rada krajowa partii, ta ostatnie zbierze się najprawdopodobniej 11 czerwca.