Poprawa bezpieczeństwa na stadionach piłkarskich wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych, również samych kibiców. Rozmowy z tym środowiskiem mogę podjąć dopiero po jego samooczyszczeniu się i wymianie elit - deklaruje minister sportu Adam Giersz.

Podczas poświęconego głównie wydarzeniom na stadionie w Bydgoszczy czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki podobną opinię wyraził także wiceminister MSWiA, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Euro 2012 Adam Rapacki.

Minister Rapacki przypomniał, że w skład kierowanego przez niego Komitetu wchodzą także przedstawiciele środowisk piłkarskich, w tym Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców. Uznał jednak, że współpraca z nim "rozczarowuje" ze względu na małą aktywność, szczególnie jeśli chodzi o zdecydowane odcięcie się od "łobuzów". Jak powiedział, niektóre kluby "układają się" ze stowarzyszeniami kibiców i nie wykorzystują istniejących możliwości prawnych dla podjęcia zdecydowanej walki z pseudokibicami.

Mówiąc o wydarzeniach w Bydgoszczy, podczas finału piłkarskiego Pucharu Polski Legia Warszawa - Lech Poznań, Adam Rapacki podkreślił, że policja zgłaszała zastrzeżenia co do lokalizacji meczu. Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych za bezpieczeństwo na stadionie odpowiada organizator wydarzenia, którym w tym przypadku był Polski Związek Piłki Nożnej.

Przedstawicieli PZPN zabrakło jednak na posiedzeniu Komisji, a prezes Grzegorz Lato w pisemnym wyjaśnieniu usprawiedliwił swą nieobecność koniecznością udziału w spotkaniu Zarządu związku.

Dyskusja o burdach na stadionie w Bydgoszczy i ich konsekwencjach zdominowała czwartkowe obrady, podczas których ministrowie Rapacki i Giersz informowali o pracach nad tzw. specustawą o bezpieczeństwie Euro 2012 i proponowanych w nich rozwiązaniach prawnych. Kilka godzin później informację rządu w tej sprawie Adam Rapacki przedstawił także na plenarnym posiedzeniu Sejmu.

Z uwagi na rozpoczęcie obrad plenarnych Komisja nie zajęła się planowanym na czwartek rozpatrzeniem sprawozdania Ministerstwa Sportu i Turystyki z realizacji przygotowań do finałowego turnieju piłkarskich mistrzostw Europy 2012 roku za okres od marca 2010 do lutego 2011. Sprawozdaniem MSiT Komisja zająć się ma podczas kolejnego posiedzenia Sejmu, planowanego na 25-27 maja.