9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej, znanym jako Dzień Europy. Dziś mija 61 lat od momentu, gdy Robert Schumann, Minister Spraw Zagranicznych Francji, odczytał przedstawicielom prasy międzynarodowej deklarację, która nawoływała do połączenia produkcji węgla i stali jako „pierwszej konkretnej podstawy Federacji Europejskiej”.

To właśnie 9 maja 1950 roku uczyniono pierwszy krok w tworzeniu Unii Europejskiej. Tego dnia w Paryżu Robert Shuman przedstawił swój plan (dzisiaj znany jako plan Shumana), w którym nawoływał do wspólnej koordynacji produkcji węgla i stali w RFN i Francji. Na tej podstawie miała powstać organizacja międzynarodowa, która będzie otwarta dla inny państw europejskich. Celem planu było powiązanie Francji i Niemiec tak, aby z przyczyn ekonomicznych niemożliwa była kolejna wojna. W konsekwencji powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali.

Obchody Dnia Europy w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu

Już 7 maja rozpoczęło się świętowanie Dnia Europy. Obchody Dnia Europy to nie tylko możliwość spotkania z eurodeputowanymi czy wzięcia udziału w wystawach lub koncertach, lecz także wyjazdu do Brukseli, Luksemburga i Strasburga. W sobotę 7 maja można było zwiedzić m.in. Parlament Europejski oraz Komisję Europejską w Brukseli, natomiast w Luksemburgu było otwarte dla zwiedzających europejskie miasteczko. 8 maja istniała możliwość zwiedzenia Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, w którym znajdowały się punkty informacyjne grup politycznych oraz stoisko węgierskiej prezydencji.

Zwykle kraje członkowskie Unii obchodzą Święto Europy w dniu 9 maja, natomiast kraje, które nie są członkami Unii, ale przynależą do Rady Europy, obchodzą Dzień Europy 5 maja.

Dzień Europy w Warszawie

Polska również obchodzi Dzień Europy. 7 maja przeszła Krakowskim Przedmieściem XII Parada Shumana. Na jej czele jechały trzy platformy należące do Fundacji Shumana, Europejskiego Roku Wolontariatu i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. W paradzie uczestniczyli m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, byli premierzy Włodzimierz Cimoszewicz i Leszek Miller, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Andrzej Halicki oraz prezes Fundacji Shumana Anna Radwan.

Z uczestnikami spotkał się również prezydent Bronisław Komorowskim i w swoim przemówieniu zapewniał, że zbliża się moment, kiedy Polska będzie mogła dawać więcej Unii Europejskiej. Prezydent zaznaczył, że przynależność do UE oznacza nie tylko 70 mld zł, które "Polska potrafiła wykorzystać w czasie członkostwa, ale to także nasz wzrost gospodarczy, to nasza szansa na realizację marzeń o nowoczesności, to także i ta zielona wyspa, która była wspaniałym faktem i do dziś jest czymś, z czego możemy być dumni".