Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił w środę wszystkich Polaków na "majówkę z Polską". Musimy wzajemnie uczyć się i wspierać w chęci radosnego polskiego świętowania - mówił Komorowski podczas konferencji w ogrodach Belwederu, w której uczestniczyła też jego małżonka Anna.

Bronisław i Anna Komorowscy wspólnie z Centrum Edukacji Obywatelskiej ogłosili plan wydarzeń pod hasłem "Majówka z Polską", które z inicjatywy prezydenta odbędą się w pierwszych dniach maja.

"Chciałem bardzo serdecznie zaprosić całą Polskę na tę majówkę. W taki sposób, żebyśmy mogli razem pokazać, że potrafimy razem świętować, nie tylko w sposób bardzo tradycyjny, ale z radością właśnie, naszą dumę narodową osadzając w realiach trochę wiosennych" - powiedział Komorowski podczas środowej konferencji w ogrodach Belwederu.

"Musimy wzajemnie uczyć się i wspierać w chęci radosnego polskiego świętowania" - dodał. Jak zaznaczył, na pierwsze dni maja przypada beatyfikacja papieża Jana Pawła II, 2 maja to Dzień Flagi, a 3 maja - rocznica uchwalenia ustawy zasadniczej.

O trzecim maja prezydent powiedział: "to dzień polskiej dumy z budowy drugiej na kontynencie europejskim nowoczesnej konstytucji". Historycy prof. Wojciech Roszkowski i dr hab. Michał Konopczyński mówią, że prezydent musiał się przejęzyczyć, bo Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie, ale w Europie - pierwszą. Rozmówcy PAP zgodnie podkreślili, że inne wcześniejsze dokumenty, które powstawały w tym czasie, nie są uznawane przez ekspertów za konstytucje w dzisiejszym rozumieniu tego słowa.

W ramach zainicjowanych przez prezydenta obchodów w wielu miastach podświetlone zostaną na biało-czerwone kolory najważniejsze symboliczne budynki; przechodniom rozdawane będą kotyliony w barwach narodowych.

Do akcji włączą się m.in. Poznań, Wrocław, Gdańsk, Lublin, Rzeszów, Olsztyn, Toruń i Katowice. Wśród podświetlonych obiektów znajdą się m.in. Pałac Kultury i Nauki, ratusze, fasady budynków oraz mosty. W dniach 1-3 maja na biało-czerwono rozbłyśnie również Pałac Prezydencki.

Komorowski podziękował samorządom, że "zechciały już odpowiedzieć w wielu wypadkach pozytywnie" na zaproszenie do tej inicjatywy. Jak podkreślił, różne budynki w Warszawie, w wielu innych miastach w Polsce będą też dekorowane "w sposób radosny, biało-czerwony, w tym okresie radosnego święta".

Centrum Edukacji Obywatelskiej koordynować będzie akcję w szkołach w kraju i za granicą, w ramach której uczniowie będą przygotowywać samodzielnie kotyliony oraz zorganizują wspólne malowanie muralu przedstawiającego wybrane fragmenty Konstytucji 3 Maja. Organizacja namawia również młodzież, rodziców i nauczycieli do przebrania się w biało-czerwone stroje i tworzenia "żywych flag".

Komorowski zwracał uwagę, że propozycja zaznaczenia nowoczesnego patriotyzmu poprzez "robienie, noszenie, podarowywanie sobie kotylionów przyjęła się w wielu środowiskach". "Chcielibyśmy to w tym roku razem z wami kontynuować" - powiedział.

Na dziedzińcu Belwederu młodzież z gimnazjum z Ożarowa Mazowieckiego zaprezentowała namalowane na wielkiej tekturze "murale" przedstawiające flagę, góry, drzewa, Wisłę, morze, słońce i mur oraz strzałki z wartościami z konstytucji. Uczniowie tłumaczyli, że strzałki te odwzorowują szlaki górskie, które tak jak wartości mają nas prowadzić w życiu.

Z kolei mur - mówili młodzi goście prezydenta - symbolizuje scalenie narodu, w którym każdy z nas odpowiada za jedną cegiełkę tworzącą całość i bez której państwo nie mogłoby funkcjonować. Nad całością góruje napis "Polska to My". Na planszy podpisała się para prezydencka.

"To jest piękna myśl, że Polska to naprawdę my wszyscy. Serdecznie dziękuję za prezentację, za wszystkie myśli zawarte w tych napisach, w tych rysunkach" - mówił Komorowski. Obiecał, że w przyszłym roku, jeśli tylko młodzież się zgodzi, wraz z żoną również odcisną swoje dłonie na malunku.

Dyrektor ds. programów i wydawnictw Centrum Edukacji Obywatelskiej Alicja Pacewicz mówiła dziennikarzom, że chce, aby jak najwięcej szkół włączyło się w akcję. Obecnie swój udział potwierdziło kilkadziesiąt placówek, ale finalnie ma być ich ponad 100.

"Chcielibyśmy, aby ta majówka, Dzień Flagi i dzień Konstytucji 3 maja, był dniem, kiedy się ucieszymy Polską, ucieszymy się sobą nawzajem i zrobimy to nie w domu, nie przed telewizorem, tylko wspólnie - robiąc wiele rzeczy razem" - zaznaczyła Pacewicz.