12 kwietnia 1961 roku pierwszy człowiek wyleciał w kosmos. Był nim Jurij Gagarin – pilot, członek partii, jeden z sześciu, którzy przygotowywani byli do lotu statkiem Wostok I. To na Jurija zdecydowała się Komisja Państwowa ZSRR, która 10 kwietnia zebrała się aby wybrać tego jedynego.

Wybór nie dziwi, był nie tylko doskonałym pilotem oblatywaczem ale stal za nim życiorys prawdziwego człowieka radzieckiego - Jurij Gagarin pochodził z rodziny chłopsko-robotniczej i był członkiem partii komunistycznej. Pierwszy swój samodzielny lot odbył w 1955 roku. W tym samym roku ukończył szkołę lotniczą w Orenburgu, a w 1958 r. Akademię Techniczną Lotnictwa im. N.J. Żuko.

Lot rozpoczął się o 6.07

O godzinie 6:07 Jurij Gagarin wystartował z kosmodromu Bajkonur (Kazachstan). Lot trwał 108 minut i odbywał się po orbicie satelitarnej Ziemi.

Nie obył się jednak bez zakłóceń. W trakcie podróży nastąpiła awaria silnika hamującego, która spowodowała wyciek utleniacza. Po wejściu w atmosferę przewód uległ jednak spaleniu.

Kapsuła wylądowała bez…kosmonauty

O 7:47 kapsuła dotknęła Ziemi, ale bez Gagarina. Rosjanin musiał się katapultować przed lądowaniem i opał na step kazachski na spadochronie.

Jurij – wzór dla wielu pokoleń Rosjan

Dla Rosjan Gagarin był i jest nadal powodem do dumy. Jurij Gagarin po swojej podróży stał się bożyszczem i wzorem dla wielu pokoleń Rosjan. Zyskał sławę międzynarodową i był zapraszany do wielu krajów.

Dzisiaj imieniem kosmonauty został nazwany jeden z kraterów na Księżycu. W Moskwie jest plac, na którym znajduje się 40-metrowy monument kosmonauty. Nawet jedno z rosyjskich miast nosi jego imię. Obecnie rocznica pierwszego załogowego lotu w kosmos obchodzona jest jako Dzień Kosmonautyki

I tak Związek Radziecki wygrał z Ameryką

Nie można pominąć faktu, że zimna wojna toczona między Związkiem Radzickim a Stanami Zjednoczonymi, przebiegała również na gruncie naukowym. Tym razem walka ,,toczyła się o kosmos’’.16 kwietnia 1961 roku, na 23 dni przed planowanym przez USA lotem Alana Sheparda, Moskwa ogłosiła swój sukces w kosmonautyce. Do tej pory przestrzeń kosmiczną były wysyłane satelity lub istoty żywe, np. muszki owocówki czy psy. Lot człowieka w kosmos był niezwykłym wydarzeniem.