Rok temu, 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot. Zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona i 94 osoby, w tym wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

10 kwietnia

O godz. 8.41 prezydencki samolot lecący na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem; zginął prezydent Lech Kaczyński, jego żona i 94 osoby, w tym wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

- Obowiązki głowy państwa przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Rosja zapowiedziała wyjaśnienie tragedii. Premier Donald Tusk zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów i w imieniu wszystkich Polaków złożył wyrazy współczucia i kondolencje rodzinie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i rodzinom ofiar katastrofy. Ogłoszono żałobę narodową.

- Do Smoleńska udał się brat Lecha Kaczyńskiego, szef PiS Jarosław Kaczyński wraz ze współpracownikami; na lotnisku zidentyfikował ciało prezydenta; modlił się na miejscu tragedii. Do Smoleńska poleciał także premier Donald Tusk. Premier Rosji Władimir Putin osobiście zaprowadził Tuska na miejsce katastrofy. Wspólnie złożyli tam wiązanki kwiatów. Obaj szefowie rządu uczestniczyli też w telekonferencji z przedstawicielami władz Moskwy, resortu zdrowia i władz lotniska.

- Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo ws. katastrofy. Do Smoleńska udali się polscy prokuratorzy wojskowi. Własne postępowania wszczęły w Rosji prokuratura i Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK).

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił 12 kwietnia dniem żałoby narodowej w Rosji w związku z katastrofą. Poinformował o tym osobiście w odezwie do narodu polskiego.

11 kwietnia

- Do kraju sprowadzono trumnę z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego; podczas ceremonii na lotnisku Okęcie przy trumnie modlili się członkowie najbliższej rodziny zmarłego prezydenta: brat Jarosław i córka Marta.

- Przed Sejmem odbyła się uroczystość ku czci ofiar katastrofy, w której wzięli udział premier, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, członkowie rządu i parlamentarzyści.

- Do Moskwy polecieli minister zdrowia Ewa Kopacz, która pomagała identyfikować ofiary katastrofy, szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski i wiceminister spraw zagranicznych Jacek Najder. Do Moskwy poleciał też samolot z rodzinami ofiar katastrofy.

13 kwietnia

- Do kraju sprowadzono trumnę z ciałem małżonki prezydenta Marii Kaczyńskiej. Trumny z ciałami pary prezydenckiej zostały wystawione na widok publiczny w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. W ciągu następnych czterech dni hołd Lechowi i Marii Kaczyńskim złożyło ok. 180 tys. osób.

- W Sejmie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów. Minutą ciszy i specjalnym oświadczeniem parlamentarzyści uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Przedstawiciele poszczególnych klubów odczytali nazwiska posłów i senatorów, którzy zginęli w katastrofie.

- "W takich chwilach wszyscy jesteśmy Polakami" - powiedział prezydent USA Barack Obama podczas szczytu nuklearnego w Waszyngtonie, nawiązując do tragedii narodowej w Polsce.

14 kwietnia

- Do kraju przewieziono trumny z ciałami 30 ofiar katastrofy smoleńskiej. "Dzisiaj płacze cała ojczyzna - powiedział premier Tusk podczas ceremonii żałobnej.

15 kwietnia

- Przed Pałacem Prezydenckim harcerze i harcerki z różnych związków ustawili drewniany krzyż z napisem: "Ten krzyż to apel harcerzy i harcerek do władz i społeczeństwa o zbudowanie tutaj pomnika". Przez następne miesiące pod krzyżem składają wieńce m.in. rodziny ofiar i władze PiS; gromadzą się ludzie.

- Do kraju sprowadzono trumny z ciałami kolejnych 34 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem; "Wróciliście w trumnach, okrytych biało-czerwonymi sztandarami, jako bohaterowie" - powiedział premier Tusk.

16 kwietnia

- Zakończono czynności dochodzeniowe na miejscu katastrofy. MAK podał, że samolot zahaczył o drzewo przed pasem startowym, skręcił w lewo, odwrócił się na plecy i spadł na ziemię; silniki działały do końca, a na pokładzie nie doszło do pożaru ani wybuchu.

- Do kraju sprowadzono trumny z ciałami kolejnych ośmiu ofiar katastrofy; "Polska będzie pamiętała o wszystkich ofiarach tej straszliwej tragedii" - powiedział premier.

17 kwietnia

- Na placu Piłsudskiego w Warszawie państwowe uroczystości żałobne ku czci 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem na placu Piłsudskiego w Warszawie. "Niewiele jest takich chwil w dziejach narodu, w których wiemy i czujemy, że jesteśmy naprawdę razem, katastrofa pod Smoleńskiem do takich chwil należała" - powiedział Komorowski.

18 kwietnia

- Po uroczystościach żałobnych z udziałem wielu gości z zagranicy i setek tysięcy Polaków Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów katedry na Wawelu. Z powodu utrudnień w ruchu lotniczym spowodowanych pyłem wulkanicznym do Krakowa nie przylecieli m.in.: prezydent USA, kanclerz Niemiec, prezydent Francji i przewodniczący Komisji Europejskiej.