Na terenie Polski działa 547 grup przestępczych; w ubiegłym roku Centralne Biuro Śledcze rozbiło 150 takich struktur - wynika ze sprawozdania z działalności Biura za 2010 rok.

Terror, handel bronią i materiałami wybuchowymi, wymuszanie haraczy, pranie pieniędzy, narkotyki, afery bankowe - to tylko część przestępstw, które zwalcza CBŚ powstałe w 2000 roku w Komendzie Głównej Policji.

"W ubiegłym roku w ramach prowadzonych spraw operacyjnych CBŚ objęło zainteresowaniem 5,6 tys. osób działających w 501 grupach polskich, 36 grupach międzynarodowych, siedmiu grupach rosyjskojęzycznych oraz trzech grupach cudzoziemców" - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, w wyniku krajowych i międzynarodowych działań w zakresie zwalczania zorganizowanej przestępczości Biuro rozbiło i zdestabilizowało działania 150 grup przestępczych, w tym 144 polskich, pięciu międzynarodowych oraz jedną grupę cudzoziemców.

CBŚ przedstawiło zarzuty 5,3 tys. podejrzanym z czego działalność 1,7 tys. z tych osób Biuro łączy z przestępczością zorganizowaną. Wśród podejrzanych było też 112 cudzoziemców głównie obywateli Wietnamu, Ukrainy i Litwy.

W prowadzonych sprawach zabezpieczono mienie w wysokości prawie 230 mln zł natomiast wartość odzyskanego mienia przekroczyła 29 mln zł - wynika ze sprawozdania.

Policjanci CBŚ skupili się na zwalczaniu przestępczości narkotykowej

W ub. r. policjanci CBŚ skupili się także na zwalczaniu przestępczości narkotykowej - zlikwidowano 13 laboratoriów narkotyków syntetycznych oraz 61 plantacji konopi indyjskich. Zabezpieczono ponad 1,2 tys. kg narkotyków.

W ramach zwalczania zorganizowanej przestępczości ekonomicznej funkcjonariusze CBŚ zabezpieczyli dwie kompletne linie produkujące papierosy oraz jedną linię do produkcji tytoniu. Dzięki temu do obrotu nie trafiło blisko 70 mln sztuk papierosów i 57 tys. kg krajanki tytoniowej pochodzących z przemytu i zlikwidowanych nielegalnie działających fabryk. Ponadto zarekwirowano 140 tys. litrów spirytusu.

W sprawozdaniu z działalności CBŚ znajdują się także statystyki dotyczące materiałów i urządzeń wybuchowych. W ciągu ostatniego roku w Polsce odnotowano 38 przypadków takich eksplozji z czego 12 "nosiło cechy aktów terroru kryminalnego". W wyniku eksplozji materiałów wybuchowych zginęło sześć osób.

W 2010 roku zatrzymano 144 podejrzanych o działania przestępcze mające związek z materiałami i urządzeniami wybuchowymi - wynika ze sprawozdania.

W wyniku przeszukań funkcjonariusze Biura odnaleźli i zabezpieczyli 30 urządzeń wybuchowych oraz 5,5 tys. kg różnego rodzaju materiałów wybuchowych - najwięcej na terenie województw: podkarpackiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.

CBŚ powstało w 2000 r. z połączenia Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Biura do Spraw Narkotyków w KGP jako komórka specjalna do zwalczania przestępczości zorganizowanej o charakterze kryminalnym, narkotykowym i ekonomicznym.