Informację o awarii systemu chłodzenia w reaktorze nr 3 podały Reuters, Associated Press i AFP, a potwierdził ją przedstawiciel japońskiej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego i Przemysłowego (ABJiP). Kyodo poinformowała z kolei o utracie chłodzenia w reaktorze nr 6.

TEPCO ogłosiła, że o godz. 23.30 czasu polskiego rozpoczęła przygotowania do kontrolowanego wycieku pary radioaktywnej z reaktora nr 3. Rzecznik przedsiębiorstwa zapewnił, że dawka promieniowania, które wydostanie się podczas tej czynności, będzie niewielka i nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia.

Po wcześniejszym wybuchu wodoru w Fukishimie I dotychczas dziewięć - wg Kyodo 15 - osób wykazuje objawy możliwego napromieniowania - podała ABJiP na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez władze miejskie oraz danych z innych źródeł.

Wg szacunków liczba napromieniowanych osób waha się między 70 a 160 - poinformował jej przedstawiciel.

Ok. 140 tys. mieszkańców ewakuowano dotychczas z terenów położonych wokół dotkniętych kataklizmem elektrowni jądrowych Fukishima I i Fukishima II - podała w oświadczeniu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), powołując się na władze Japonii.

W promieniu 20 km wokół elektrowni Fukushima I ewakuowano ok. 110 tys. osób, podczas gdy w promieniu 10 km od Fukushimy II - ok. 30 tysięcy. Akcja ewakuacyjna jeszcze się nie zakończyła.

W elektrowni atomowej Fukushima I, która znajduje się ok. 240 km na północ od Tokio, doszło w sobotę do wybuchu wodoru. Choć zawaliły się ściany i dach budynku elektrowni, stalowa osłona reaktora nie została uszkodzona.

W sobotę pracownicy rozpoczęli akcję pompowania wody morskiej z dodatkiem boru, w celu schłodzenia tego reaktora. W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi przestał działać prawidłowo jego system chłodzenia. Działanie to zostało zaakceptowane przez ABJiP i ma zapobiec uszkodzeniu rdzenia reaktora.