Dzisiaj Szwedzki Bank Królewski ogłosi nazwisko laureata tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Na giełdzie nazwisk jest kilkanaście osób.
Według wielu komentatorów 10 mln koron (4,3 mln zł) otrzyma naukowiec badający różne aspekty kryzysu. Choćby Włoch z Harvard University Alberto Alesina, zwolennik walki z deficytem budżetowym poprzez radykalne i spektakularne programy oszczędnościowe. Zdaniem Alesiny cięcia pobudzają także wzrost gospodarczy, prowadząc chociażby do uspokojenia na rynku obligacji.
Innym kandydatem jest Amerykanin z Yale Robert Shiller, ekspert w dziedzinie baniek spekulacyjnych w branży nieruchomości. Badacz zdobył szczególne uznanie w branży, trafnie przewidując zapaść na rynku nieruchomości, która doprowadziła do kryzysu w 2008 r. Za faworytów jest też uznawana para ekonomistów z Princeton, Japończyk Nobuhiro Kiyotaki i Brytyjczyk John Moore, autorzy modelu cyklów kredytowych, pokazującego, jak nieznaczne fluktuacje w gospodarce mogą wpływać na znaczne wahania wolumenów produkcji wynikających z restrykcji kredytowych.
Analityczna agencja Thomson Reuters do nazwisk Alesiny, Kiyotakiego i Moore’a dodaje jeszcze Kevina Murphy’ego z University of Chicago, specjalizującego się w ekonomii społecznej. Z kolei eksperci iPredict wśród wielkiej trójki faworytów wymieniają Shillera, amerykańskiego badacza teorii firm, finansów korporacyjnych i pogranicza prawa i ekonomii Olivera Harta (Harvard), a także ekonomistę behawioralnego Richarda Thalera (Chicago).
Z punktu widzenia statystyki można być niemal pewnym, że dzisiejszy zwycięzca będzie Amerykaninem płci męskiej – wśród dotychczasowych laureatów była tylko jedna kobieta (ubiegłoroczna noblistka Elinor Ostrom), a ponad dwie trzecie to urodzeni bądź naturalizowani obywatele USA. Co więcej, tylko trzech zdobywców nagrody banku centralnego Szwecji wywodziło się spoza Europy Zachodniej bądź Ameryki Północnej: byli to sowiecki ekonomista Leonid Kantorowicz (1975 r.), Arthur Lewis z karaibskiej Saint Lucii (1979 r.) oraz Amartya Sen z Indii (1998 r.). Nagroda w dziedzinie ekonomii im. Alfreda Nobla jest przyznawana od 1969 roku. Pieniądze pochodzą z kasy Królewskiego Banku Szwecji, a nie – jak pozostałe nagrody – z funduszu stworzonego przez Nobla.