"Spodziewam się, że ustalenia z konferencji kabulskiej będą realizowane, to znaczy że podporządkujemy się temu, co powiedział prezydent Afganistanu, który życzy sobie, żeby wszystkie obce wojska wyniosły się z Afganistanu do 2014 r. A my nie chcemy tam zostać ani jednego dnia dłużej niż życzy sobie prawowity rząd Afganistanu" - powiedział minister Sikorski polskim dziennikarzom w czwartek.
"Pytanie jest jedno: czy do tego czasu zdążmy wyszkolić odpowiednią ilość afgańskich sił bezpieczeństwa, tak aby sami Afgańczycy przejęli odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo. A oczywiście będziemy się starać, aby w naszej prowincji, za którą jesteśmy odpowiedzialni, nastąpiło to jeszcze wcześniej niż w 2014 r." - dodał.
O operacji w Afganistanie dyskutowano w tym tygodniu na spotkaniach ministrów spraw zagranicznych państw europejskich, USA i Rosji przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ.
Sikorski przypomniał rolę kobiet w walce o demokrację w Polsce
Przemawiając w czwartek w ONZ na spotkaniu ministerialnym Wspólnoty Demokracji minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przywołał postacie kobiet, które odegrały wybitną rolę w powstaniu polskiej Solidarności.
"Przypomniałem, że strajk w Stoczni Gdańskiej (w sierpniu 1980 r.) zaczął się od wyrzucenia z pracy Anny Walentynowicz, a swoją rolę odegrała także inna bohaterska kobieta, Henryka Krzywonos. Polska ma więc szczególne przesłanie jeśli chodzi o rolę kobiet w demokracji, bo dopiero, gdy osiągnęliśmy demokrację, kobieta została premierem, a inna szefową banku centralnego" - powiedział minister po spotkaniu.
Sikorski miał na myśli byłą premier Hannę Suchocką i byłą prezes NBP, Hannę Gronkiewicz-Waltz.
Szef polskiej dyplomacji powiedział też, że na spotkaniu w ONZ chwalono organizację i przesłanie polityczne konferencji Wspólnoty Demokracji w Krakowie w lipcu br. zorganizowanej w 10 rocznicę powstania tej inicjatywy.
Sikorski: Amerykanie optymistycznie o gazie łupkowym w Polsce
Amerykańskie koncerny z coraz większym optymizmem widzą perspektywy eksploatacji gazu łupkowego w Polsce - powiedział w czwartek po spotkaniu w Nowym Jorku z ich przedstawicielami minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
"Odniosłem wrażenie, że firmy wydobywcze są coraz bardziej optymistyczne jeśli chodzi o perspektywy opłacalnego wydobycia gazu łupkowego. Cieszy mnie to, bo byłaby to wielka szansa i na bezpieczeństwo energetyczne i w ogóle na rozwój naszego kraju" - powiedział minister.
Sikorski uczestniczył w Nowym Jorku w spotkaniu nowo utworzonej Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu. Zrzesza ona około 20 wielkich korporacji amerykańskich obecnych już na rynku w Polsce m.in. kilka firm naftowych, które prowadzą tam poszukiwania gazu łupkowego.
W środę zadeklarowały one, że będą promować w USA wizerunek Polski jako doskonałego kraju do inwestowania.
"Fakt, że amerykańscy biznesmeni z najpoważniejszych firm w różnych sektorach mówią, że Polska jest dobrym miejscem do inwestowania, potwierdza to, co mówię od jakiegoś czasu - że polska rzeczywistość jest lepsza od wyobrażenia o Polsce, i to zarówno za granicą, jak i w samej Polsce" - powiedział minister Sikorski.