Wojska Lądowe, Siły Powietrzne i odpowiadające za misje Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych mają od czwartku nowych dowódców. Nominacje w Belwederze wręczył pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Nowym Dowódcą Wojsk Lądowych został gen. Zbigniew Głowienka, a Dowódcą Sił Powietrznych gen. Lech Majewski. Dowództwem Operacyjnym Sił Zbrojnych pokieruje gen. Edward Gruszka.

"Zwykle wręczanie aktów nominacji na najwyższe funkcje dowódcze to uroczystość szczególnie radosna. Ta uroczystość, ze względu na dramat, który przeżywaliśmy, jest przełamana nastrojem żałoby, refleksją nad stanem Sił Zbrojnych" - powiedział Bronisław Komorowski. "Jestem rozdarty, z jednej strony odczuwam satysfakcję i radość, że mogę wręczać nominacje osobom, które znam od tylu lat, z drugiej strony, czuję żal, że odbywa się to w takich okolicznościach" - dodał.

Marszałek Sejmu przypomniał, że katastrofa w Smoleńsku, w wyniku której zginęło m.in. wielu wysokich rangą dowódców, sprawiła, że wojsko poniosło dotkliwe straty. Ocenił jednocześnie, że armia jest przygotowana na ich uzupełnienie. "Dobrym prawem żołnierzy jest być dobrze dowodzonymi. To dowodzenie znajduje się w rękach dowódców i cywilnego kierownictwa MON" - powiedział Komorowski. Jego zdaniem, dobre dowodzenie to m.in. branie na siebie odpowiedzialności, wydawanie rozkazów i odważne wyznaczanie kierunków rozwoju wojska.

W imieniu mianowanych głos zabrał gen. Majewski. "Wyznaczenie nas na stanowiska uznajemy jako wyraz uznania dla naszej dotychczasowej służby i umiejętności; jako wyraz zaufania. To największe wyzwanie w dotychczasowej służbie" - mówił. "Wiemy, jak trudna jest sytuacja. Kiedy trwa intensywne szkolenie wojsk, trwają zmiany strukturalno-funkcjonalno-organizacjcyjne, wprowadzamy profesjonalizację - potrzeba ludzi sprawdzonych. Jestem przekonany, że w wojsku mamy dobrych oficerów, podoficerów i żołnierzy. Jestem przekonany, że przy wsparciu MON i SGWP, te zadania wykonamy. Chciałbym zapewnić, że nie będziemy szczędzić sił i wysiłków, by im sprostać" - dodał.

Szef MON Bogdan Klich wyraził w czwartek przekonanie, że będzie mu się dobrze współpracowało z nowo powołanymi dowódcami. Minister z uznaniem wypowiadał się o ich kompetencjach do wypełniania powierzonych im funkcji.

Komorowski zapowiadał początkowo, że dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych zostaną powołani po wyborach prezydenckich; planował jedynie mianowanie szefa Sztabu Generalnego WP i Dowódcy Operacyjnego SZ. W środę Komorowski ocenił, że powołanie nowego dowódcy Sił Powietrznych jest konieczne dlatego, że "jest to ten rodzaj sił zbrojnych, gdzie jest największe rozchwianie". Nowy dowódca Wojsk Lądowych jest natomiast potrzebny, ponieważ - jak powiedział marszałek - siły te są "w tej chwili najbardziej zaangażowane, także w akcje pomocy w ramach obrony przed powodzią".

10 kwietnia w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginęli najwyżsi rangą wojskowi - dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych - Wojsk Specjalnych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych, szef Sztabu Generalnego WP i dowódca operacyjny SZ.



Sylwetki nowych dowódców

Gen. Głowienka dowódcą Wojsk Lądowych

Gen. Głowienka ma 59 lat. Ostatnio dowodził 2. Korpusem Zmechanizowanym w Krakowie.

Służbę wojskową rozpoczynał w 35. Pułku Desantowym w Gdańsku od stanowiska dowódcy plutonu, a następnie kompanii. W latach 1982-1986 dowodził 4. Pułkiem Desantowym, skąd oddelegowano go do sztabu 8. Dywizji Obrony Wybrzeża na stanowisko szefa sztabu, gdzie służył do 1988 r.

Przez kolejne cztery lata był dowódcą 7. Brygady Obrony Wybrzeża. Do 8. Dywizji wrócił w 1992 roku jako jej dowódca. W roku 1996 został wyznaczony na stanowisko zastępcy szefa sztabu ds. operacyjnych Pomorskiego Okręgu Wojskowego (POW), a w 1997 r. zastępcy dowódcy - szefa szkolenia POW.

W 2000 roku został przeniesiony do Dowództwa Wojsk Lądowych na stanowisko szefa szkolenia. W 2001 roku, awansowany do stopnia generała dywizji, objął obowiązki dowódcy 1. Korpusu Zmechanizowanego, które pełnił przez trzy lata. Od grudnia 2003 roku do października 2006 roku dowodził Pomorskim Okręgiem Wojskowym. Jesienią 2006 r. został wyznaczony na stanowisko Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W latach 2007-2009 gen. Głowienka pełnił służbę na stanowisku dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego. W 2009 roku został dowódcą 2. Korpusu Zmechanizowanego.

Interesuje się historią wojska i myślistwem, gra w tenisa.



Dowódca Sił Powietrznych gen. Lech Majewski

Gen. Majewski ma 58 lat. Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, którą ukończył w 1976 roku jako podporucznik inżynier - pilot.

Służbę zawodową rozpoczął w 21. pułku lotnictwa rozpoznania taktycznego w Powidzu. Służył tam na kolejnych stanowiskach - od pilota do nawigatora eskadry - do roku 1982. W następnym objął obowiązki nawigatora eskadry lotniczej w 32. pułku lotnictwa taktycznego w Sochaczewie.

W latach 1983-1986 Majewski studiował w Wojskowej Akademii Lotniczej w Monino (Rosja). Po ukończeniu nauki objął stanowisko dowódcy eskadry lotniczej w 32. pułku lotnictwa, później był tam zastępcą dowódcy pułku ds. szkolenia, a także ds. liniowych. W 1990 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 1. pułku lotnictwa myśliwskiego "Warszawa" w Mińsku Mazowieckim. Trzy lata później został skierowany na studia operacyjno-strategiczne w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

W 1994 r. Majewski został zastępcą szefa Oddziału Wojsk Lotniczych 1. Korpusu Obrony Powietrznej w Warszawie; od 1995 r. był szefem Wojsk Lotniczych 3. Korpusu Obrony Powietrznej we Wrocławiu. W 1998 r. objął obowiązki zastępcy szefa Wojsk Lotniczych w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej. Po czterech latach został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3. Korpusu Obrony Powietrznej Kraju.

15 sierpnia 2000 r. Majewski otrzymał nominację na stopień generała brygady, a trzy lata później, 15 sierpnia 2003 r. został nominowany na generała dywizji. W 2003 r. objął stanowisko dowódcy Centrum Operacji Powietrznych - zastępcy dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Rok później został skierowany na Studia Operacyjno-Strategiczne do Narodowego Uniwersytetu Obrony w Waszyngtonie (USA).

15 sierpnia 2005 r. Majewski otrzymał nominację na stopień generała broni. Od 2007 r. pełnił służbę na stanowisku Asystenta Szefa Sztabu Generalnego WP ds. Sił Powietrznych.

Gen. Majewski jest pilotem klasy mistrzowskiej, z nalotem ponad 1780 godzin, w tym 180 na MiG-29. Latał na wszystkich typach samolotu MiG-21.

Interesuje się historią i sportem. Uprawnia tenis i narciarstwo. Jego żona Elżbieta jest nauczycielką języka angielskiego; ma dwie córki, Agnieszkę i Katarzynę.



Gen. Gruszka Dowódcą Operacyjnym Sił Zbrojnych

Gen. Gruszka ma 53 lata. Przez ostatni rok - od czerwca 2009 r. - był zastępcą dowódcy Wojsk Lądowych. Zastąpił wówczas na tym stanowisku gen. Jerzego Michałowskiego, który objął obowiązki zastępcy Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych. Na warszawską Cytadelę gen. Gruszka przeszedł z Krakowa, gdzie dowodził 2. Korpusem Zmechanizowanym.

Generał ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w pododdziałach rozpoznawczych 6. Pomorskiej Dywizji Powietrzno-desantowej (obecnie 6. BDSz) w Krakowie. Był m.in. dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim i pierwszym dowódcą Wojsk Specjalnych, ale stanowisko to sprawował jedynie kilka miesięcy.

Nowy odpowiedzialny za działanie wojska poza granicami kraju generał był zastępcą dowódcy i dowódcą Batalionu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w siłach UNDOF na Wzgórzach Golan (od września 1994 do marca 1996 r.). Od stycznia 1997 roku do lipca 1998 dowodził Polskim Batalionem Sił Stabilizacyjnych w siłach SFOR w Bośni i Hercegowinie. Od stycznia do czerwca 1999 r. był zastępcą dowódcy Brygady Nordycko-Polskiej w Doboju w Bośni. W 2004 r. objął stanowisko dowódcy Polskiej Brygady w Karbali w Wielonarodowej Dywizji Sił Stabilizacyjnych (MND CS). Od stycznia do lipca 2006 - na szóstej zmianie kontyngentu - był Dowódcą Wielonarodowej Dywizji Centrum - Południe.

Żonaty, ma dwóch dorosłych synów. Interesuje się historią, rekreacyjnie uprawia sport - pływanie i narciarstwo.