Prawo i Sprawiedliwość gotowe jest poprzeć wspieranego przez rząd kandydata na stanowisko prezesa NBP jeszcze przed wyborami prezydenckimi 20 czerwca w zamian za aprobatę przez obóz rządowy jej kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich – pisze agencja Bloomberg.

PiS chciałby, aby Platforma Obywatelska udzieliła poparcia Zofii Romaszewskiej, byłej działaczce „Solidarności” na urząd RPO - powiedział w poniedziałek Bloombergowi poseł głównej partii opozycyjnej, Zbigniew Girzyński.

“Jestem przekonany, że uda się wypracować kompromis między obu partiami” – stwierdził Girzyński.

P.o. prezydenta RP Bronisław Komorowski oświadczył 4 maja, że rozpoczął rozmowy „w celu ustalenia szans skutecznego głosowania w parlamencie” nad kandydaturę szefa banku centralnego jeszcze przed wyborami.

Rozmowy z PO jeszcze się nie zaczęły, gdyż „nie wystąpiła ona z żadnymi propozycjami” – powiedział Girzyński. Jego zdaniem PiS za odpowiednich kandydatów na stanowisko prezesa NBP uważa byłego doradcę premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, Dariusza Filara.

Dotychczasowy prezes NBP Sławomir Skrzypek zginął w tragicznej katastrofie samolotu 10 kwietnia pod Smoleńskiem wraz z pozostałymi członkami oficjalnej polskiej delegacji na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim.