Jak podkreśla TNS OBOP wśród osób zgłaszających zamiar głosowania i mających sprecyzowane preferencje Komorowski uzyskał co prawda 51 proc. głosów, natomiast Kaczyński - 38 proc., biorąc jednak pod uwagę wielkość dopuszczalnego błędu statystycznego, (który w tym przypadku wynosi ponad 3 proc.), jak również niepewność zachowań osób niezdecydowanych jak głosować, rozstrzygnięcie wyborów od razu w I turze nie jest takie pewne.
Osoby niezdecydowane jak głosować w I turze stanowią aż 12 proc. ogółu osób zgłaszających zamiar głosowania - to odsetek wyższy niż łączny, skumulowany odsetek poparcia dla kandydatów innych niż Bronisław Komorowski i Jarosław Kaczyński (pozostali kandydaci uzyskali w sumie 10 proc. wskazań).
Wśród ogółu osób deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach (tym razem z uwzględnieniem w podstawie procentowania osób niezdecydowanych jak głosować) Komorowski uzyskał 45 proc. poparcia, natomiast Kaczyński - 33 proc.
W przypadku drugiej tury wyborów - gdyby do niej doszło i znaleźli się w niej dwaj główni liderzy rankingów prezydenckich - odsetek niezdecydowanych jest dwukrotnie mniejszy niż w przypadku I tury - wynosi 6 proc.; wśród pozostałych osób, Bronisław Komorowski uzyskuje 55 proc. poparcia, natomiast Jarosław Kaczyński - 39 proc.
Sondaż przeprowadzono na 949-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia.
CBOS: Komorowski - 50 proc.; Kaczyński - 27 proc.
50 proc. osób deklarujących, że na pewno wezmą udział w wyborach prezydenckich, najchętniej głosowałoby na Bronisława Komorowskiego; 27 proc. - na Jarosława Kaczyńskiego - wynika z sondażu CBOS, przekazanego w piątek PAP.
Chęć wzięcia udziału w wyborach deklaruje 75 proc. ankietowanych.
Sondaż przeprowadzono w dniach 8-13 maja na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.