Setki muzeów, galerii, bibliotek w całej Polsce wezmą udział w tegorocznej, siódmej Nocy Muzeów. W większości miast bezpłatne nocne zwiedzanie odbędzie się z soboty na niedzielę, jednak w Krakowie placówki otworzą się przed gośćmi z piątku na sobotę.

Trwa siódma krakowska Noc Muzeów

23 instytucje muzealne Krakowa, Wieliczki i Niepołomic w piątek wieczorem otworzyły swe podwoje w ramach siódmej już Nocy Muzeów. Jedną z największych atrakcji tegorocznej akcji muzealnej jest zwiedzanie podziemi krakowskiego Rynku Głównego i Sukiennic.

"W Nocy Muzeów biorą udział 23 muzea, ale jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że niektóre posiadają po kilka oddziałów, to łatwo wyliczyć, iż do odwiedzenia jest około 40 placówek" - powiedział podczas oficjalnego otwarcia Nocy Muzeów dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Krakowa, Stanisław Dziedzic.

"Krakowskie muzea gromadzą 25 proc. zasobów muzealnych kraju" - przypomniał zgromadzonym w Ogrodzie Profesorskim UJ. "W tę noc możemy zobaczyć to, czego na co dzień w muzeach nie oglądamy. Średnio w placówkach muzealnych wystawianych jest od 4 do 7 proc. ogólnych zasobów. To jednoznacznie wskazuje, jak wiele jest atrakcyjnych eksponatów w muzealnych magazynach" - dodał Dziedzic.

W programie Nocy Muzeów jest nie tylko zwiedzanie muzealnych ekspozycji, ale też sporo dodatkowych atrakcji - m.in. przejazdy zabytkowymi samochodami, warsztaty czerpania papieru, przechadzki murami miejskimi, występy grup rekonstrukcyjnych, pokazy walk rycerskich oraz konkursy, koncerty i projekcje filmów.

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski przypomniał, że Noce Muzeów w Krakowie organizowane są od 2004 r., ich idea została zapożyczona z Berlina. Od początku cieszą się ogromną popularnością, w szóstej krakowskiej Nocy Muzeów wzięło udział prawie 150 tys. osób.

"Dzisiejsza noc jest specyficzna, bo zwiedzamy to, czego jeszcze oficjalnie nie ma - podziemia Rynku Głównego, które prawdopodobnie zostaną oficjalnie otwarte 3 września" - zapowiedział prof. Majchrowski.

Pod płytą Rynku, gdzie za kilka miesięcy otwarta zostanie podziemna trasa turystyczna, krakowianie i turyści mogli zobaczyć odkryte przez archeologów m.in. pozostałości XII-wiecznej osady zniszczonej podczas najazdu Tatarów na Kraków, ślady średniowiecznego cmentarzyska, przebieg dawnych ulic i kanałów, fragmenty drewnianych Sukiennic, relikty dawnych Kramów Bogatych i pomieszczeń tzw. Wielkiej Wagi.

Kompletne urządzenie trasy turystycznej "Śladami historycznej tożsamości Krakowa" w podziemiach krakowskiego Rynku Głównego ma kosztować 24 mln zł. Badania i roboty trwają od pięciu lat.

Wejście do podziemi Rynku zlokalizowano w podcieniach Sukiennic od strony ul. św. Jana. Turyści zjadą siedem metrów pod ziemię i będą wędrować korzystając m.in. ze szklanych pochylni i kładek. Przejście gotowej trasy w szybkim tempie zajmie około godziny, ale bardziej zainteresowani reliktami przeszłości będą potrzebowali aż trzech godzin.

Władze Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które przygotowują podziemną trasę, chcą tam pokazać, że do XVI w. Kraków był jednym z najważniejszych centrów handlowych, gospodarczych, finansowych i kulturalnych ówczesnego świata.

Poza klasycznymi wystawami zabytków i znalezisk archeologicznych będą też rekonstrukcje, makiety architektoniczne, wizualizacje cyfrowe i filmy. Turyści będą mogli zobaczyć oryginalne drewniane drogi i wapienne bruki, a także poczuć atmosferę średniowiecznej ulicy dzięki dźwiękom i zapachom.

W trakcie wykopalisk archeolodzy przebadali 8 proc. powierzchni Rynku. Odnaleźli 5 tys. przedmiotów, nie licząc fragmentów. Na wystawie chcą pokazać tysiąc najciekawszych. W trakcie eksploracji cmentarzyska pod Rynkiem archeolodzy natrafili na 250 szkieletów, które przekazali do badań antropologom. Kilka z nich zostanie wyeksponowane w podziemiach, uroczysty pochówek pozostałych odbędzie się 4 czerwca. Na podstawie niektórych czaszek naukowcy chcą odtworzyć wygląd średniowiecznych mieszkańców Krakowa.



W podziemiach Rynku zostaną zrekonstruowane także urządzenia będące świadectwem rozwoju inżynierii miejskiej, np. działający rurmus, czyli urządzenie wodociągowe, którym przed wiekami z rzeki Rudawy pobierano wodę i drewnianymi rurami dostarczano do miasta.

W podziemiach mają być także: kawiarenka, sklepy z pamiątkami i książkami.

Tegoroczna, siódma Noc Muzeów odbywa się w całej Polsce - setki muzeów, galerii i bibliotek otwiera swe podwoje w większości w nocy z soboty na niedzielę. Wyjątkiem jest Kraków, gdzie impreza tradycyjnie organizowana jest noc wcześniej.

W Warszawie do obejrzenia obiekty w 158 instytucjach kultury

Warszawie 158 instytucji otworzy się przed zwiedzającymi z soboty na niedzielę. Oprócz wielu stołecznych muzeów i galerii zwiedzić będzie można m.in. Sejm, Senat i Belweder. IPN po raz pierwszy w historii zaprezentuje zwiedzającym salę reprografii, w której digitalizuje się zasób archiwalny Instytutu. Archiwiści przedstawią proces skanowania zbiorów przy wykorzystaniu specjalistycznych skanerów. Po raz drugi udostępniony zostanie magazyn archiwalny IPN.

Otwarta będzie także Giełda Papierów Wartościowych - w Sali Notowań można będzie uderzyć w dzwon giełdowy.

W Łodzi...

W Łodzi w Noc Muzeów stare talerze, wiatraki pokojowe, anteny telewizyjne pamiętające czasy radzieckiego telewizora Rubin oraz inne niepotrzebne przedmioty, które mają wartość historyczną, będzie można przynieść do Muzeum Fabryki i sprzedać. Waluta, która będzie obowiązywała przy tych transakcjach, to replika historycznych rubli z czasów łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego oraz akcje giełdowe jego fabryki. Zdaniem Piotra Prusinowskiego z Muzeum Fabryki, nawet za puste opakowanie po Lentilkach albo butelkę po occie sprzed 15 lat będzie można dostać "niezłą sumkę, jeśli tylko ktoś umie się targować".

W Poznaniu...

Pokaz pracy staroegipskiej przychodni, prezentację wioski indiańskiej oraz kolekcji dzieł sztuki z wizerunkiem kościotrupa zaplanowano w ramach poznańskiej Nocy Muzeów. W wydarzeniu weźmie udział kilkanaście instytucji. "Tegoroczną imprezę organizujemy pod hasłem +Niedostrzegane...+, chcemy pokazać to, czego w muzeum na co dzień nie widać, kolekcje, których zazwyczaj się nie wystawia. Pokażemy też sekrety pracy muzealników" - podkreśla Marcin Szeląg z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W Lublinie...

W Instytucie Pamięci Narodowej w Lublinie prezentowane będą filmy i materiały archiwalne dotyczące działań opozycji i aparatu władzy PRL na Lubelszczyźnie. Zaprezentowane zostaną m.in. dokumenty operacyjne służby bezpieczeństwa dotyczące studenckiego święta "Kozienalia" w 1973 r. Niektórzy studenci usłyszeli wtedy zarzuty godzenia w sojusz polsko-radziecki za to, że na koszulkach nosili napis "Nie lubię ruskich pierogów" lub na oknie akademika pastą do zębów wymalowali: "Niech żyje Związek Radziecki, ale na własny rachunek".

We Wrocławiu...

Twórczości Tadeusza Kantora będzie poświęcona tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę, na której znalazły się rekwizyty i fragmenty dekoracji z przedstawień Kantora oraz fotografie, obrazy i zestawy rysunków będących szkicami do spektakli. Zostaną również wyświetlone filmy poświęcone twórczości Kantora, m.in. "Umarła klasa" zrealizowana przez Andrzeja Wajdę oraz "Kantor tu jest" w reżyserii Dietricha Mahlowa.

W Szczecinie...

W Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie po raz pierwszy zostaną pokazane eksponaty, które trafiły do szczecińskiej placówki w ramach ubiegłorocznej wymiany archeologicznej pomiędzy Polską a Niemcami. Zwiedzający zobaczą m.in. obiekty ze złota i bursztynu, wśród których znajduje się słynny bursztynowy niedźwiadek zwany "Żelkiem" - talizman sprzed kilku tysięcy lat, o którego posiadanie zabiegają władze Słupska, twierdząc, że przynosił on niegdyś temu miastu szczęście.



W Olsztynie...

Podczas olsztyńskiej Nocy Muzeów, w Muzeum Warmii i Mazur, będzie można zobaczyć - prawdopodobnie już po raz ostatni - sarkofag ze szczątkami Mikołaja Kopernika, wystawiony w sali biskupa Marcina Kromera. 22 maja szczątki astronoma zostaną złożone w archikatedrze we Fromborku. Olsztyńska noc muzeów w dużej części poświęcona będzie właśnie Kopernikowi. Będzie można po raz pierwszy zobaczyć w Olsztynie I wydanie "De revolutionibus". Zostało ono wypożyczone z Biblioteki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W Radomiu...

Węgierską Noc Muzealną organizuje w Radomiu Muzeum im. Jacka Malczewskiego wspólnie z zaprzyjaźnioną placówką muzealną w Nyiregyhazie na Węgrzech. Obejrzeć będzie m.in. ekspozycję regionalnych strojów węgierskich. Zorganizowane zostaną warsztaty kaligraficzne oraz języka węgierskiego. Zaplanowano też pokazy czardasza, projekcje filmów węgierskich i liczne konkursy.

W Katowicach...

Plenerowy koncert "Myśmy rebelianci - piosenki żołnierzy wyklętych" zespołu De Press zorganizuje w Noc Muzeów oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Na tamtejszym Placu Sejmu Śląskiego muzycy wykonają kompozycje z płyty, na której nagrali niepublikowane dotąd piosenki poetów z szeregów żołnierzy wyklętych. Było to niepodległościowe podziemie walczące przez prawie 10 lat od zakończenia II wojny światowej z sowieckim wojskiem i polskim Urzędem Bezpieczeństwa.

W Opolu...

W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach tegoroczna noc muzeów upłynie pod znakiem strachów i upiorów. O utopcach, zmorach i innych śląskich demonach opowiedzą etnograf i poeta. W skansenie będzie można też zobaczyć widowiskowy pokaz kucia żelaza czyli "diabelskie igraszki z ogniem". Przestraszeni i rozgrzani zwiedzający zostaną poczęstowani kromką wiejskiego chleba.

W Rzeszowie...

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie przygotowało dla zwiedzających prezentację produkcji klasycznych filmów rysunkowych. Zwiedzający zobaczą m.in. scenopis z filmu o Bolku i Lolku oraz folie z rysunkami Reksia oraz Bolka i Lolka, przedstawiające kolejne fazy ruchu tych bohaterów. Zapoznają się także z różnorodnymi technikami animacji: lalkową, rysunkową, wycinankową i malarską. Pracownicy muzeum przedstawią cały proces tworzenia tradycyjnego filmu, od pomysłu, poprzez scenopis, szkice, tworzenie folii z wizerunkami postaci i tła, aż do końcowego efektu.

W Koszalinie...

W Muzeum w Koszalinie (Zachodniopomorskie) atrakcją może być wystawa meteorytów "Diamenty z kosmosu" zebranych przez Tomasza Jakubowskiego - właściciela jednej z największych kolekcji w Europie.

W tegorocznej Nocy Muzeów po raz pierwszy udział weźmie jedyne w Polsce Muzeum PGR w Bolegorzynie (Zachodniopomorskie, powiat drawski, gmina Ostrowice), które utworzono w 2008 r. w dawnym budynku Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

W Bydgoszczy...

Goście Pomorskiego Muzeum Wojskowego w Bydgoszczy dostaną w sobotę wieczorem do ręki prawdziwą broń, mundury polowe i wsiądą do uruchomionych pojazdów bojowych. Do dyspozycji gości zostaną podstawione: rozpoznawczy samochód Dingo, Scout Car i amerykański półgąsienicowy transporter Half-Track, używane przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz świeżo wyremontowana radziecka katiusza na podwoziu ciężarowego ZiS-a.