27.02. Santiago (PAP/Reuters,AP,dpa) - Liczba ofiar śmiertelnych potężnego trzęsienia ziemi, które w sobotę nawiedziło Chile wzrosła do 214 - poinformował sztab kryzysowy. Nie oczekuje się jednak, by liczba ofiar wzrosła "dramatycznie".

Trwa akcja ratunkowa. Wiele osób zostało uwięzionych pod gruzami domów. Ekipy ratownicze próbują dostać się do zasypanych.

Trzęsienie ziemi, "największe, jakie mieliśmy od 30 lat, jest dla Chile ciężkim ciosem" - powiedział w telewizji prawicowy prezydent elekt Sebastian Pinera, który już sformował swój rząd i 11 marca obejmie władzę po ustępującej socjalistce Michelle Bachelet.

Ustępująca prezydent Bachelet ogłosiła "stan katastrofy" w trzech regionach. Dodała, że Chile nie zwróciło się o pomoc do innych krajów

Według telewizji chilijskiej, międzynarodowy port lotniczy w Santiago będzie zamknięty przez co najmniej 24 godziny z powodu uszkodzeń spowodowanych przez wstrząsy. Ucierpiał zwłaszcza budynek terminala jednak pas startowy ocalał. Wszystkie loty z Santiago i do tego miasta odwołano.(PAP)

az/ mc/ jm/

5759945 5759916 5760150 5760239