Szef MSZ Radosław Sikorski spotka się dzisiaj w Kijowie z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką - poinformował PAP rzecznik resortu Piotr Paszkowski.

Spotkanie odbędzie się o godz. 14.45 czasu miejscowego (13.45 czasu polskiego). Głównym tematem rozmów będzie sytuacja Polaków na Białorusi. W czwartek rano szef MSZ rozmawiał w tej sprawie z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Siarhiejem Martynauem.

Sikorski przebywa w Kijowie w związku z uroczystością zaprzysiężenia Wiktora Janukowycza na prezydenta Ukrainy.

Sytuacja działaczy mniejszości polskiej na Białorusi była tematem prowadzonych od wtorku rozmów szefowej Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżeliki Borys i lidera białoruskiej opozycji Alaksandra Milinkiewicza z eurodeputowanymi w Brukseli.

W poniedziałek prezes ZPB spotkała się w Warszawie z prezydentem Lechem Kaczyńskim, który wyraził pełną solidarność ze Związkiem i jego władzami. Do okazania podobnej solidarność Kaczyński wezwał Unię Europejską.

15 lutego białoruska milicja zatrzymała ok. 40 działaczy ZPB jadących na rozprawę sądową w sprawie należącego do ZPB Andżeliki Borys Domu Polskiego w Iwieńcu. Ostatecznie sąd zdecydował o odebraniu placówki na rzecz Związku Polaków kierowanego przez lojalnego wobec Mińska Stanisława Siemaszkę.

Do rozłamu na dwa kierownictwa polskiej organizacji doszło po zjeździe ZPB w marcu 2005 roku, na którym wybrano na prezesa Andżelikę Borys. Władze białoruskie nie uznały tego wyboru; doprowadziły do powtórzenia zjazdu i powierzenia stanowiska prezesa Józefowi Łucznikowi, czego z kolei nie uznały władze polskie. 19 września 2009 r. nowym szefem reżimowego ZPB został Siemaszko.



Prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut o spotkaniu z Łukaszenką

Prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut powiedział w czwartek PAP, że po planowanym w Kijowie spotkaniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego i prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki chciałby spodziewać się poprawy sytuacji i przełomu.

W czwartek rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował, że jeszcze tego dnia w Kijowie odbędzie się spotkanie Sikorskiego z Łukaszenką.

"Chcielibyśmy się spodziewać zmiany sytuacji, zaprzestania prześladowań, zwrotu Domów Polskich i uregulowania sytuacji wokół ZPB, ale nie wiem, czy możemy się spodziewać tego po tym spotkaniu" - podkreślił Poczobut.

Poczobut zastrzegł, że czas pokaże, jaki będzie efekt spotkania, ale "trzeba być dobrej myśli".

"Już było jedno spotkanie i po nim było gorzej" - wskazał Poczobut, mówiąc o wizycie szefa białoruskiego MSZ Siarhieja Martynaua w Warszawie 12 lutego. Trzy dni później białoruska milicja aresztowała ok. 40 działaczy ZPB, w tym prezes Andżelikę Borys, jadących na rozprawę w sprawie Domu Polskiego w Iwieńcu.

17 lutego białoruski sąd odebrał iwieniecki Dom Polski ZPB Andżeliki Borys. Dom został przekazany lojalnemu wobec Mińska Związkowi Polaków ze Stanisławem Siemaszką na czele.

Do rozłamu na dwa kierownictwa polskiej organizacji doszło po zjeździe ZPB w marcu 2005 roku, na którym wybrano na prezesa Andżelikę Borys. Władze białoruskie nie uznały tego wyboru; doprowadziły do powtórzenia zjazdu i powierzenia stanowiska prezesa Józefowi Łucznikowi, czego z kolei nie uznały władze polskie. 19 września 2009 r. nowym szefem reżimowego ZPB został Stanisław Siemaszko.