„Nie możemy zmienić wydarzeń, które miały miejsce. Powinniśmy o nich pamiętać i uczyć się na nich. Pozwalam sobie powiedzieć: wybaczcie” - oświadczył Matovič.
Podobne słowa wypowiedział też wiceprzewodniczący parlamentu Milan Laurenczik.
Matovič podkreślił, że Adolf Hitler w czasach kryzysu gospodarczego powtarzał, że przyczyną wszelkiego zła są ci, którzy nie potrafią się obronić.
9 września 1941 roku władze satelickiej wobec III Rzeszy Pierwszej Republiki Słowackiej, która formalnie była niezależnym państwem, wydały „kodeks żydowski”. Przepisy zakładały degradację społeczną i ekonomiczną ludności żydowskiej i pozbawiły ją jakichkolwiek praw. Kodeks żydowski, wzorowany na modelu nazistowskim, uważany jest za jeden z najbardziej restrykcyjnych, antyżydowskich środków prawnych w Europie. Pierwsza Republika Słowacka w 1942 r. rozpoczęła deportacje obywateli żydowskich do obozów zagłady.
Na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Seredzie powstało Muzeum Holokaustu. Znajduje się tu centrum edukacyjne, a Muzeum jest pomnikiem wszystkich zamordowanych Żydów ze Słowacji. Przez obóz ten w drodze - najczęściej - do komór gazowych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz przeszło około 16 tys. Żydów.