Ponad 20 groźnych dżihadystów opuści do końca grudnia hiszpańskie więzienia. Część z nich wyjdzie na wolność w ramach zwolnienia warunkowego, pozostali skończą w tym czasie odsiadywanie wyroku - poinformował w piątek dziennik “El Mundo”.

Wydawana w Madrycie gazeta ujawniła, że warunkowe zwolnienie wynika z obowiązujących od 2014 r. przepisów służby więziennej. Osoby opuszczające więzienie w tym trybie mają być nadzorowane na wolności.

“El Mundo" szacuje, że tylko pomiędzy styczniem a czerwcem br. areszt opuściło 15 dżihadystów, wśród nich osoby, które odsiadywały wyroki m.in. za próby przeprowadzenia zamachu terrorystycznego, werbowanie dżihadystów, a nawet za morderstwo.

“W sumie do 2025 r. na wolność wyjdzie z hiszpańskich zakładów karnych 75 dżihadystów” - napisał dziennik wskazując, że niektórzy z nich to byli członkowie Państwa Islamskiego lub Al-Kaidy.

Odnotował, że wśród osadzonych w hiszpańskich więzieniach setek radykalnych muzułmanów warunki do objęcia programem resocjalizacji spełnia zaledwie 14 osób. Dziennik wskazuje, że zakłady karne sprzyjają utrwalaniu się zradykalizowanych postaw.

“Wprawdzie więzienia w Hiszpanii nie są głównym miejscem werbowania dżihadystów (…), ale zradykalizowani muzułmanie zazwyczaj podtrzymują tam swoje przekonania” - napisał “El Mundo”.

Według prokuratury generalnej w Madrycie po 2017 r. w Hiszpanii znacząco wzrosła liczba osób skazywanych z powodu popularyzowania dżihadyzmu, werbowania radykalnych wyznawców islamu oraz prób przeprowadzenia zamachów terrorystycznych.

Rekordowy pod względem liczby skazanych za dżihadyzm osób był rok 2018, kiedy to kary pozbawienia wolności orzeczono wobec 73 osób.

Marcin Zatyka (PAP)