Rzecznik MFW Gerry Rice powiedział, że Fundusz pracuje też bardzo szybko nad pozostałymi 50 wnioskami krajów, które również ubiegają się o pomoc finansową.

Rada wykonawcza MFW rozważy też 11 maja wniosek Egiptu, który ubiega się zarówno o finansowanie awaryjne, jak i linię kredytową stand-by - dodał Rice.

Rzecznik nie wymienił krajów, których wnioski są wciąż analizowane, ale w odpowiedzi na pytania dziennikarzy powiedział, że personel MFW bada dokumenty złożone przez Sri Lankę, RPA i Zambię.

MFW ocenił w wiosennym raporcie, że światowa gospodarka przejdzie prawdopodobnie na skutek pandemii koronawirusa najgłębsze załamanie od wielkiego kryzysu z lat 30. XX wieku, który wybuchł po krachu na giełdzie w Nowym Jorku w 1929 roku.

Fundusz zakłada też, że widoki na solidne gospodarcze odbicie pod koniec tego roku lub w roku 2021 zależeć będą od skuteczności środków zaradczych zastosowanych przez poszczególne kraje.

Podkreśla jednak, że jest instytucją "stworzoną właśnie na takie czasy" i gotów jest wykorzystać swój wart 1 bln dolarów budżet na kredyty dla około 100 państw, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji i zwróciły się o pomoc. Władze MFW podjęły też decyzję o podwojeniu tego funduszu awaryjnego. (PAP)

fit/ ap/