Tylko 29 proc. mieszkańców Irlandii Północnej poparłoby w referendum zjednoczenie z Irlandią, zaś 52 proc. jest za utrzymaniem jej obecnego statusu jako części składowej Zjednoczonego Królestwa, wynika z sondażu opublikowanego we wtorek przez dziennik "Belfast Telegraph".

Jeśli nie brać pod uwagę 19 proc. ankietowanych, którzy nie mają zdania w sprawie przyszłości prowincji lub odmówili odpowiedzi, stosunek głosów wynosi 65:35 proc. na rzecz obecnego statusu.

W przypadku hipotetycznego referendum, kluczowe dla wyniku byłyby głosy tych mieszkańców Irlandii Północnej, którzy nie określają się ani jako unioniści (zwolennicy utrzymania związków z Londynem), ani nacjonaliści (zwolennicy zjednoczenia Irlandii). To największa grupa, bo w tym samym sondażu określiło się w ten sposób 40 proc. badanych, wobec 28 proc. uznających się za unionistów i 25 proc. za nacjonalistów.

Ale w tej grupie odsetek popierających status quo jest jeszcze wyższy - 73 proc. respondentów nie będących ani unionistami, ani nacjonalistami chce pozostania Irlandii Północnej w składzie Zjednoczonego Królestwa, a 27 proc. - przyłączenia do Irlandii.

Ponadto poparcie dla utrzymania związków z Londynem wśród unionistów jest wyższe niż poparcie dla zjednoczenia Irlandii wśród nacjonalistów. Za pozostaniem prowincji w Zjednoczonym Królestwie jest 99 proc. wyborców Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) i Partii Unionistów Ulsteru (UUP), zaś za przyłączeniem jej do Irlandii opowiada się 92 proc. wyborców Sinn Fein i 81 proc. głosujących na Socjaldemokratyczną Partię Pracy (SDLP).

Badani zostali zapytani także o to, jak definiują swoją tożsamość narodową. 35 proc. uznaje się za Irlandczyków, 34 proc. za Brytyjczyków, 23 proc. wskazało na narodowość północnoirlandzką, zaś pozostałe 8 proc. nie wie lub odmówiło odpowiedzi.

Sondaż pokazał także, że poparcie dla partii politycznych jest ściśle związane z wyznawaną religią, tym samym rozwiewając mit, jakoby niektórzy katolicy w Irlandii Północnej mieli zacząć popierać DUP ze względu na twarde antyaborcyjne stanowisko tej partii.

51 proc. badanych w sondażu katolików zagłosowałaby na Sinn Fein, 28 proc. na SDLP, zaś 13 proc. na odwołującą się do obu społeczności Partię Sojuszu Irlandii Północnej (APNI), natomiast poparcie dla unionistycznych partii DUP i UUP wyniosło 0 proc. I odwrotnie - nikt z ankietowanych protestantów nie zadeklarował zamiaru głosowania na Sinn Fein, a tylko 1 proc. na SDLP. Wśród osób deklarujących się jako niewierzące, największe poparcie ma APNI - 28 proc., a następnie SDLP - 15 proc. i UUP - 10 proc.

Sondaż przeprowadzony został w dniach 28 grudnia 2019 - 11 lutego 2020 r. na reprezentatywnej próbie ponad 2000 mieszkańców i jest jak pisze "Belfast Telegraph" największym tego typu badaniem w historii prowincji.