Na największych targach bioetch w Azji Południowej Polska Agencja Inwestycji i Handlu uruchomiła stoisko narodowe, by zaprezentować potencjał polskiego sektora biotechnologicznego. Według Agencji rynek indyjski może okazać się szczególnie atrakcyjny dla naszych firm z tej branży.

Jak wskazała PAIH, polski przemysł farmaceutyczny jest największy w Europe Środkowej i szósty w Unii Europejskiej.

"Ponad połowa rodzimego eksportu leków trafia do tzw. starej Unii. Od początku 2018 r. PAIH realizuje Branżowy Program Promocji na pozaeuropejskich rynkach perspektywicznych, promując 12 polskich branż, w tym biotechnologię" - czytamy w środowym komunikacie.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie prezes PAIH Tomasz Pisula, "chcielibyśmy, żeby polskie MŚP pozyskiwały kapitał z zachodu, a za granicę sprzedawały autorskie rozwiązania technologiczne".

CPhI India to szóste w tym roku targi, na których PAIH organizuje polskie stoisko sektora biotech - wskazano. Według eksperta Branżowego Programu Promocji Biotechnologia Tadeusza Pietruchy ciekawą perspektywę dla polskich firm stanowią leki biotechnologiczne, a zwłaszcza tzw. leki biopodobne. "Jest to grupa nowoczesnych specyfików biologicznych, szczególnie poszukiwanych na rynku indyjskim" - powiedział. Dodał, że pierwsze polskie firmy biotech prowadzą zaawansowane prace wdrożeniowe tej grupy leków i "rynek indyjski może okazać się dla nich szczególnie atrakcyjny".

Odbywające się w New Delhi targi CPhI & P-MEC India 2018 potrwają do 14 grudnia.

Stoisko narodowe w ramach tego wydarzenia PAIH uruchomiła w ramach projektu "Promocja gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe - Marka Polskiej Gospodarki - Brand", który jest skierowany do przedsiębiorstw z sektora MŚP. W ramach programu wybrano 12 priorytetowych obszarów polskiej gospodarki, które mają szansę na globalny rozwój. PAIH odpowiada za promocję dziewięciu, m.in. za branżę farmaceutyczną i biotechnologiczną. Projekt jest finansowany z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. (PAP)

autor: Magdalena Jarco