Demokratyczna Europejska Partia Katalonii (PDeCAT) została w sobotę wyrzucona z Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). Głównym powodem usunięcia współrządzącego Katalonią ugrupowania z grona europejskich liberałów była korupcja.

W trakcie sobotniego głosowania, zorganizowanego w jednym z hoteli w Brukseli, za usunięciem PDeCAT głosowało 84 członków ALDE, trzech było przeciwnych, zaś pięciu wstrzymało się od głosów.

Choć przypadki korupcji zostały potwierdzone w partii Demokratyczna Konwergencja Katalonii (CDC), ale PDeCAT zostało ukarane w związku z tym, że jest jej kontynuatorką od 2016 r. Ugrupowanie, do którego należy były premier Katalonii Carles Puigdemont, argumentowało przed sobotnim głosowaniem, że nie ponosi odpowiedzialności za działania nieistniejącej już CDC.

Głównym powodem wydalenia PDeCAT z szeregów europejskich liberałów był tegoroczny wyrok hiszpańskiego sądu potwierdzający, że CDC uwikłane było w aferę korupcyjną w sprawie inwestycji budowlanej spółki Ferrovial. W zamian za korzystne decyzje administracyjne partia otrzymała od niej 6,6 mln euro.

W ocenie madryckiego dziennika “El Pais” wyrzucenie PDeCAT z ALDE jest dużym sukcesem Ciudadanos, innej hiszpańskiej partii, która wchodzi do ugrupowania europejskich liberałów. Ciudadanos od kilku lat zarzucają popierającej kataloński separatyzm PDeCAT propagowanie idei nacjonalistycznych i dążenie do dezintegracji terytorialnej Hiszpanii.

“PDeCAT zostało wyrzucone z powodu systematycznej korupcji i braku wiarygodności” - powiedział po sobotnim głosowaniu Luis Garicano z Ciudadanos, który w ALDE pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

W Parlamencie Europejskim, gdzie frakcji ALDE przewodzi Guy Verhofstadt, PDeCAT posiada jednego deputowanego, Ramona Tremosę. Zapowiedział on już, iż pozostanie w szeregach europejskich liberałów do końca kadencji PE, upływającej w maju 2019 r.

PDeCAT od maja br. współrządzi Katalonią wraz z inną separatystyczną partią, Republikańską Lewicą Katalonii (ERC). Sformowany przez nie rząd Quima Torry domaga się od Madrytu wypuszczenia na wolność katalońskich więźniów politycznych oraz rozpisania referendum niepodległościowego w tym regionie.

Gabinet Torry został sformowany po blisko pół roku od przedterminowych wyborów do parlamentu Katalonii z 21 grudnia 2017 r. Zostały one ogłoszone pod koniec października w efekcie zdymisjonowania przez Madryt rządu Puigdemonta.

Główną przyczyną odsunięcia od władzy Puigdemonta była organizacja przez jego gabinet nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego w Katalonii z 1 października 2017 r. Niebawem też były premier wyjechał do Belgii z obawy przed aresztowaniem.

Partia Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy grupuje m.in. niemiecką Wolną Partię Demokratyczną, irlandzką Fianna Fail, belgijską Partię na rzecz Wolności i Postępu, a także Nowoczesną z Polski. Katalońska CDR, działająca między 1974 a 2016 r., była w 1976 r. współzałożycielką partii europejskich liberałów, która od 2012 r. działa jako ALDE.