* * *
Dziś w Warszawie odbędzie się konferencja ministrów zdrowia z 12. krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Ministrowie mają omawiać warunki porozumienia w sprawie międzyrządowego programu wyrównywania różnic w stanie zdrowia mieszkańców "starej" i "nowej" Europy oraz wspólne wystąpić do Komisji Europejskiej o środki finansowe na ten cel. W czasie konferencji zostaną przedstawione m.in.: najnowszy World Cancer Raport 2008 (Prof. Peter Boyle) i wyniki programu "HEM-Closing the Gap" (prof. Witold Zatoński)
"Zidentyfikowaliśmy potencjalne metody osiągania postępów w celu zapełnienia luki zdrowotnej Europy Środkowo - Wschodniej i Europy Zachodniej i musimy się na nie zdecydować. Jest całkowicie nie do przyjęcia, że zmierzając do jedności Europy mamy jedną połowę Europejczyków podążającą z jedną prędkością a druga połowę z inną - podkreśla prof. Peter Boyle, dyrektor Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami (IARC).
pro/
* * *
Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak udaje się dziś z wizytą do Mińska. W trakcie jednodniowej wizyty Pawlak spotka się z premierem Białorusi Siergiejem Sidorskim i wicepremierem Andriejem Kobiakowem.
W trakcie wizyty wicepremiera omówione zostaną m.in. takie aspekty polsko-białoruskiej współpracy gospodarczej jak: uczestnictwo polskich firm w prywatyzacji białoruskiego sektora paliwowo-energetycznego i bankowo-ubezpieczeniowego, poprawa dostępu do białoruskiego rynku rolno-spożywczego w tym mięsa oraz kwestie dotyczące poprawy infrastruktury komunikacyjnej (drogowej i lotniczej).
Wicepremierowi będzie towarzyszyć liczna grupa przedstawicieli firm i organizacji samorządowych zainteresowanych realizacją konkretnych projektów na rynku białoruskim. Wśród nich m.in.: prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Paweł Wojciechowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich Andrzej Malinowski, wiceprezes Giełdy Papierów Wartościowych Beata Jarosz, prezes zarządu PKO BP Jerzy Pruski, wiceprezes Związku Banków Polskich Włodzimierz Grudziński, wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba, prezes PERN Robert Soszyński, prezes LOT Dariusz Nowak oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Michał Chyczewski.
Według ocen Ministerstwa Gospodarki w 2008 r. polski eksport na Białoruś wzrósł o 43 proc. i wyniósł 1,6 mld dolarów, a import o 15 proc. osiągając 1,3 mld dolarów. W Białorusi działa około 420 spółek produkcyjno-handlowych z udziałem polskiego kapitału. Od 2002 r. łącznie polskie firmy zainwestowały około 200 mln. dolarów i są to głównie inwestycje firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
pgo/ krf/
* * *
Problemy osób leczących się z powodu niepłodności, ich postulaty i oczekiwania będą przedstawione dziś w Sejmie w czasie wysłuchania obywatelskiego na temat zapłodnienia in vitro.
W spotkaniu pt. "Zapłodnienie in vitro - szansa na godne rodzicielstwo" wezmą udział osoby dotknięte problemem bezpłodności, eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, parlamentarzyści. Wśród nich m.in.: pisarka Małgorzata Saramonowicz, biolog Monika Adamczyk-Popławska, teolog Stanisław Obirek, filozof Zbigniew Szawarski, Katarzyna Bratkowska ze stowarzyszenia Same o Sobie.
Wysłuchanie odbędzie się w w godz. 11-14. ktt/
* * *
Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku dojdzie dziś do rozprawy odwoławczej w procesie cywilnym z powództwa b. działacza Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofa Wyszkowskiego przeciwko Lechowi Wałęsie.
We wrześniu 2008 r. gdański Sąd Rejonowy nakazał Wałęsie zapłatę Wyszkowskiemu za zniesławienie 7,5 tys. zł. B. prezydent odwołał się od tego wyroku.
Sprawa dotyczy audycji w TVN24 z 9 czerwca 2005 r., w której dyskutowano, czy Instytut Pamięci Narodowej powinien przyznać Wałęsie status pokrzywdzonego przez aparat bezpieczeństwa PRL. W trakcie programu Wałęsa nazwał Wyszkowskiego m.in. "małpą z brzytwą", "wariatem" i "chorym debilem".(PAP) rop/