Alejandro Aguinaga powiedział lokalnej stacji telewizyjnej RPP, że przewiezienie byłego prezydenta do szpitala zalecili kardiolodzy, którzy uznali, iż nagłe pogorszenie się stanu zdrowia Fujimoriego stanowi zagrożenie dla jego życia.

79-letni Fujimori odbywa karę 25 lat więzienia za korupcję i zbrodnie na lewackich partyzantach i opozycji. Pozostaje postacią kontrowersyjną w swoim kraju. Dla wielu Peruwiańczyków to skorumpowany dyktator, inni uważają, że podczas rządów w latach 1990-2000 udało mu się przezwyciężyć kryzys gospodarczy i stłumić lewacką rebelię.

Alberto Fujimori trafił do szpitala trzy dni po tym, jak jego zwolennicy w parlamencie ocalili od impeachmentu obecnego prezydenta Pedra Pabla Kuczynskiego, podejrzanego o niejasne związki z brazylijskim gigantem budowlanym, firmą Odebrecht, która korumpowała wielu polityków.

Reklama

Dwoje dorosłych dzieci Fujimoriego, Keiko i Kenji, przewodzi rywalizującym frakcjom centroprawicowej Siły Ludowej(FP), partii, która po wyborach parlamentarnych w 2016 roku kontroluje większość miejsc w Kongresie Republiki.

Lekarz Fujimoriego powiedział, że na pogorszenie się stanu zdrowia byłego prezydenta mogły wpłynąć niedawne konflikty między jego zwolennikami. (PAP)