Podczas wizyty, prezydentowi Iraku towarzyszą dwaj członkowie rządu: minister rolnictwa oraz minister planowania i handlu.

Według programu wizyty w poniedziałek głowy państw będą rozmawiać w wąskim gronie, następnie pod ich przewodnictwem odbędą się rozmowy plenarne delegacji. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Iraku.

Również w poniedziałek prezydent Republiki Iraku ma złożyć wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Reklama

Natomiast na wtorek zaplanowano spotkanie prezydenta Iraku z premier Beatą Szydło.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że w tym roku Polska i Irak obchodzą 85-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Według Szczerskiego, głównymi tematami rozmów prezydentów będą sprawy związane z polityką bezpieczeństwa. "Zarówno Polska, jak i Irak, wspierają Globalną Koalicję ds. walki z tzw. Państwem Islamskim" - podkreślił. Szczerski zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska pełni rolę państwa wiodącego w programie szkolenia irackich żołnierzy w zakresie napraw i obsługiwania poradzieckiego sprzętu wojskowego w ramach inicjatywy NATO Training and Capacity Building in Iraq.

"Ważne miejsce w rozmowach zajmą również kwestie związane z eksportem polskiej żywności, a także działania mające na celu rozwój współpracy gospodarczej. Polska chce się włączyć w program odbudowy i modernizacji irackiej gospodarki" - powiedział prezydencki minister. Podkreślił przy tym, że w pierwszych 7 miesiącach tego roku odnotowano wzrost wzajemnych obrotów handlowych o blisko 40 proc. w ujęciu rok do roku. W 2016 r. wartość dwustronnej wymiany handlowej wyniosła prawie 500 mln dolarów.

Innymi tematami rozmów - jak mówił Szczerski - będzie polska pomoc humanitarna dla Iraku a także współpraca naukowa i kulturalna, obejmująca rewitalizację i ochronę dóbr kultury. (PAP)

autor: Aleksandra Rebelińska