Europosłowie opowiedzieli się w czwartek za przyjęciem Europejskiego Aktu w sprawie Dostępności (EAD), który ma zwiększyć dostępność produktów i usług dla niepełnosprawnych. Chodzi m.in. o komputery, telefony, e-booki, automaty biletowe i usługi bankowe.

Zgodnie z komunikatem Europejskiej Partii Ludowej, EAD zakłada, że wiele produktów na wspólnym rynku europejskim "będzie musiało być dostępne" dla niepełnosprawnych, co spowoduje, że korzystanie z nich przez osoby "niewidome, głuche czy z ograniczoną mobilnością" będzie łatwiejsze.

EAD ma zobowiązywać producentów i usługodawców do spełnienia określonych wymogów, które umożliwią niepełnosprawnym korzystanie z ich oferty.

Jak ocenił cytowany w komunikacie EPL europoseł tej frakcji Marek Plura (PO), który sam jest osobą niepełnosprawną, dostosowanie pewnych produktów i usług dla niepełnosprawnych jest "przede wszystkim inwestycją", ponieważ "osoby niepełnosprawne i starsze to ogromna grupa konsumentów zainteresowanych wydawaniem swoich pieniędzy na dostępne usługi i towary".

Z kolei zdaniem krytyków europejskiego aktu w sprawie dostępności wprowadzenie nowych rozwiązań może nieść zbyt duże koszty i mieć negatywny wpływ na kondycję firm, które muszą takie ułatwienia wdrażać.

Do wymagań przewidzianych w EAD nie będą musiały stosować się mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające mniej niż 10 osób), których roczny obrót lub roczny bilans nie przekracza 2 mln euro.

Wynik czwartkowego głosowania umożliwia przedstawicielom PE rozpoczęcie rozmów z Radą Europejską; dotychczas nie przyjęła ona jednak wspólnego stanowiska.

W UE żyje ok. 80 mln osób dotkniętych w różnym stopniu niepełnosprawnością. Ze względu na starzenie się społeczeństwa oczekuje się, że do roku 2020 liczba ta wzrośnie do 120 mln.

W 2011 r. Unia Europejska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, w ramach której państwa członkowskie zostały zobowiązane m.in. do podjęcia odpowiednich środków służących zwiększeniu dostępności. EAD jest częścią strategii UE w sprawie niepełnosprawności na lata 2010-2020.(PAP)

ulb/ mal/