Jak powiedziała w środę PAP rzeczniczka Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Małgorzata Lamparska, w środę ten sąd podtrzymał decyzję sądu I instancji, która nakazuję M. odbycie kary więzienia.

Były wicekomendant miejski MO w Lubinie uchylał się przez dziesięć lat od odbycia kary, tłumacząc się złym stanem zdrowia. "Sąd I instancji wydał postanowienie m.in. w oparciu o opinię z Katedry Medycyny Sądowej. Według tej opinii M. może odbywać karę więzienia w placówce z oddziałem szpitalnym" - powiedziała sędzia Lamparska.

Jan M. był jednym z dowódców oddziałów milicji i ZOMO, które 31 sierpnia 1982 r. brutalnie pacyfikowały pokojową manifestację w Lubinie. Od milicyjnych kul zginęły trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Dla uczczenia ofiar w 10. rocznicę zbrodni postawiono Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ’82.

W lipcu 2007 r. M. został skazany na 7 lat więzienia, ale dzięki amnestii wyrok zmniejszono mu o połowę. Wcześniej skazano: Bogdana G. - b. z-cę komendanta wojewódzkiego MO w Legnicy oraz Tadeusza J., b. dowódcę plutonu ZOMO. Wszyscy zostali skazani za "sprawstwo kierownicze zabójstwa trzech osób" podczas manifestacji w Lubinie.

W ostatnim dniu sierpnia 1982 r. w Lubinie (Dolnośląskie) odbyła się pokojowa manifestacja w rocznicę Porozumień Sierpniowych. W wyniku interwencji oddziałów milicji i ZOMO od kul zginęły trzy osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. (PAP)