"Pani minister Anna Zalewska chwaliła się niejednokrotnie tym, że prowadzi konsultacje (ws. reformy edukacji). Niestety my nigdy nie odczuliśmy, że takie konsultacje były prowadzone choćby w naszym regionie" - mówiła Okła-Drewnowicz w środę na briefingu w Sejmie.
Jak zaznaczyła, nie raz Anna Zalewska otrzymywała zaproszenie na spotkanie m.in. z młodzieżą w województwie świętokrzyskim. "Niestety podczas debaty było tylko i wyłącznie puste krzesło, bo pani minister nawet nie przysłała swojego przedstawiciela z ministerstwa edukacji narodowej" - dodała posłanka PO z woj. świętokrzyskiego.
Okła-Drewnowicz pytała również szefową MEN, czy samorządy, które są bardziej zadłużone dostaną "ekstra pieniądze" w związku z projektowaną reformą. "Czy tylko nasze miasto Skarżysko-Kamienna takie pieniądze dostanie czy też inne samorządy w Polsce takie pieniądze dostaną?" - pytała. "Jaki poziom zadłużenia danego samorządu będzie kwalifikował do otrzymania ekstra pieniędzy i jak wysokie to będą ekstra pieniądze?" - dodała.
W konferencji Okle-Drewnowicz towarzyszyli absolwenci gimnazjum ze Skarżyska-Kamiennej, którzy byli gośćmi sejmowej komisji edukacji i po posiedzeniu komisji rozmawiali z minister Zalewską.
Podziękowali oni minister za rozmowę, jednak podkreślili, że nie są z niej zadowoleni. Argumentowali, że szefowa MEN odpowiadała ogólnikowo, mało konkretnie i nie odpowiedziała na ich pytania. Jak dodali gimnazja powinny zostać, ponieważ są szkołami, które dobrze się sprawdziły.
W środę sejmowe komisje edukacji oraz samorządu terytorialnego negatywnie zaopiniowały wnioski PO, Nowoczesnej i PSL zgłoszone podczas II czytania o odrzucenie projektów ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe wprowadzających reformę edukacji. Komisje zaopiniowały negatywnie także poprawkę PO przesuwającą wejście w życie reformy do 2025 r. i poprawkę PSL przesuwającą wejście w życie reformy do 2019 r.
Negatywnie zostały też zaopiniowane wszystkie pozostałe poprawki opozycji. PO i PSL złożyły m.in. poprawki, zgodnie z którymi zachowana została by obecna struktura szkolnictwa.
Pozytywnie zostały za to zaopiniowane wszystkie poprawki zgłoszone przez PiS. Wśród nich znalazła się poprawka dotyczącą możliwości przeniesienia uczniów z jednej szkoły podstawowej do drugiej jeśli w wyniku zmiany sieci szkół zmienia się obwody dotychczasowych szkół.
Zgodnie z projektem ustawy Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja zostaną zlikwidowane.
Głosowanie nad projektami możliwe jest w bloku wieczornych głosowań w środę. (PAP)