Darowizny w rodzinie. Sprawdź, czy dobrze znasz przepisy [QUIZ]

Darowizny w rodzinnym gronie stają się popularną formą przekazywania zgromadzonego majątku. Między darczyńcą a obdarowanym powstaje z mocy prawa szereg obowiązków i uprawnień. Darowizna powoduje też skutki podatkowe. Przed dokonaniem ważkich decyzji warto znać podstawowe regulacje z kodeksu cywilnego oraz ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Rozpocznij QuizRozpocznij Quiz
źródło: ShutterStock

Komentarze (4)

 • polak(2017-10-16 10:39) Zgłoś naruszenie 31

  Cały quiz jest niewiele wart . Podatek się zawsze płaci nawet przy darowiźnie wśród najbliższych. Połączenie pytania 1 i 5 dopiero byłoby w miarę właściwe ale wtedy nie ma już wabika o nie płaceniu podatku. Kwota 10.000 zł raz na 5 lat wśród najbliższych jest śmieszna tym bardziej że te pieniądze już były opodatkowane w momencie ich uzyskania przez darczyńcę. Dla uzmysłowienia o co chodzi cytuję pytanie 1 i 5 . Aby dokonać darowizny na rzecz osoby bliskiej i nie zapłacić przy tym podatku należy jej dokonać w tzw. zerowej grupie podatkowej - to znaczy w kręgu osób bliskich, które określa ustawa o podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie z obowiązku zgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym dotyczy majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Łączna wartość nie może przekraczać:. Czyli pytanie 5 jest zaprzeczeniem 1

  Odpowiedz
 • Jasiek24(2017-10-16 11:28) Zgłoś naruszenie 21

  pytanie 5 jest nieprecyzyjne bo nie mówi do której grup[y podatkowej należy podatnik

  Odpowiedz
 • niunia(2018-07-03 11:35) Zgłoś naruszenie 01

  Jeżeli siostra bratu daje w darowizinie samochód to dużo będzie musiał zapłacić

  Odpowiedz
 • SebaP(2018-11-20 19:33) Zgłoś naruszenie 00

  Pytanie 1 i 2 chyba się wykluczają. Jak to rozumiec: przekazanie darowizny synowej jest opodatkowane czy nie? Synowie jest w grupie zero czy nie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!