Celem I KNS jest:
· Poprawa jakości,
· Efektywności i sprawności opiniodawstwa dla celów sądowych w Polsce,
· Poprawa statusu i wizerunku biegłego,
· Integracja stowarzyszeń i biegłych różnych dyscyplin,
· Powołanie federacji stowarzyszeń biegłych i rzeczoznawców,
· Problem vat dla biegłych,
· Wydawanie biuletynu rozsyłanego przez internet.
Najważniejsze problemy jakie chcemy omówić na IKNS, przedstawiamy poniżej. Problemy zgłoszone przez biegłych i rzeczoznawców znajdują się na naszej stronie internetowej: www.1kns.pl . Dodatkowe informacje możemy udzielić telefonicznie: 605053894.
Ustawa o biegłych wymaga pilnego opracowania, ponieważ prace nad jej tworzeniem przeciągają się w sposób nadmierny. Inne kraje uchwaliły takie przepisy wcześniej. Jako dowód przedkładamy ustawę o ekspertyzie sądowej Litwy, która dostępna jest na stronie internetowej www.1kns.pl . Na Kongresie przedstawimy też przepisy o ekspertyzie sądowej Słowacji, jako dowód, że kraje, które znacznie później zaczęły opracowywanie tych przepisów, potrafiły je zredagować i uchwalić.
Każdy biegły i rzeczoznawca co dwa lata powinien składać do Prezesa Sądu Okręgowego oraz Stowarzyszenia, którego jest członkiem, sprawozdanie statystyczne ze swojej aktywności opiniodawczej, zawodowej i naukowej, tzn.: liczby wydanych opinii, odbytych szkoleń, opublikowanych artykułów, wywiadów prasowych itd.
Zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości każdy biegły zobowiązany byłby do archiwizowania kopii swoich opinii, które posiadałyby numer kolejny, z którego wynikałoby ilość opinii wydawanych rocznie. W przypadku zastrzeżeń do kompetencji biegłego łatwo można by dokonać, przynajmniej częściowej, oceny poziomu tych opinii.
Biegli i Rzeczoznawcy mają przeświadczenie, iż są niedoceniani, na skutek między innymi nieuwzględniania ich przy przyznawaniu odznak i odznaczeń resortowych i państwowych. Czyli biegli są „niczyi”. Dlatego proponujemy wprowadzenie zasady, iż biegły, który wykonuje bez zastrzeżeń funkcję biegłego przez 20-30-40 lat, powinien być typowany do odznaczenia. Byłoby to przeciwwagą od kodeksowej zasady, iż biegłego można tylko karać.
Wnosimy o poparcie idei Związku Organizacji Eksperckich, który będzie miała za zadanie podnoszenie poziomu ekspertyz w Polsce, zbieranie wniosków i opinii o funkcjonowaniu biegłych w Polsce, proponowanie zmian organizacyjnych i legislacyjnych, mających na celu poprawę funkcjonowania Wymiaru Sprawiedliwości w Polsce.
Wnosimy o rozpatrzenie i poparcie propozycji Internetowego Biuletynu Biegłych i Rzeczoznawców, który byłby rozsyłany drogą elektroniczną, oraz dostępny na stronie internetowej, ale tylko dla osób uprawnionych.
Informujemy, że aby zorganizować Kongres wykonaliśmy ogromną pracę w postaci przeszło 10 tysięcy rozmów telefonicznych, w celu ustalenia adresów mailowych biegłych z list Sądów Okręgowych, ponieważ tylko część Sądów tego typu informacje zamieściła na przekazanych nam listach, natomiast pozostałe informowały, iż nie umieszczają tego, ponieważ „nie ma takiego przepisu”. Dlatego uważamy, iż wykonaliśmy pracę za Sądy Okręgowego w Polsce, a koszty tej pracy pokryli uczestnicy z opłaty kongresowej.