Ile kadencji dla przewodniczącego KNF i jego zastępców?
Te rewolucyjne dla zatrudnionych w Komisji Nadzoru Finansowego pomysły wynikają z konieczności implementacji unijnego pakietu legislacyjnego określanego jako CRD VI/CRR III. Zgodnie z nim osoby należące do ścisłego kierownictwa organu sprawującego nadzór nad rynkiem finansowym nie mogą piastować swoich urzędów dłużej niż przez 14 lat. W unijnym prawie przewidziano również okresy karencji, w trakcie których pracownicy organu nie mogą pracować w firmach dotychczas przez nich nadzorowanych. Dla kadry zarządzającej wynosi on rok, zaś dla pracowników ustalono go na pół roku. Jednocześnie unijny legislator pozostawił państwom członkowskim swobodę wydłużenia tego okresu.
Z odpowiedzi, którą otrzymaliśmy z resortu finansów, wynika, że polski rząd zamierza poprzestać na unijnych limitach. „Limit czasu pełnienia funkcji w organie nadzoru przez przewodniczącego KNF i zastępców przewodniczącego będzie wynosił 14 lat. Niemniej jednak nie ulegnie zmianie kadencyjność (pięć lat) pełnienia funkcji przez przewodniczącego Komisji oraz powołanie zastępców przewodniczącego przez prezesa Rady Ministrów” – napisał resort.
Okresy karencji dla odchodzących z KNF do nadzorowanych spółek
MF wskazało również, jak długo będą trwały okresy karencji dla przewodniczącego KNF oraz jego zastępców. W przypadku podjęcia pracy dla podmiotów dawniej nadzorowanych, jak również ich podmiotów zależnych, dominujących i powiązanych, przerwa pomiędzy pracą w KNF a tą wykonywaną w nowym podmiocie będzie musiała wynieść rok. Tyle samo będzie trzeba odczekać, podejmując zatrudnienie „na rzecz podmiotów świadczących usługi na rzecz któregokolwiek z wymienionych wcześniej podmiotów”.
Analogiczny zakaz dla przewodniczącego KNF oraz jego zastępców będzie obowiązywał przez 3 miesiące od dnia zakończenia pracy w UKNF w odniesieniu do „podmiotów prowadzących działalność lobbingową w rozumieniu ustawy z 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz.U. z 2017 r. poz. 248, z późn. zm.), podejmowaną wobec Urzędu Komisji w sprawach, za które odpowiadali w okresie pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji lub zastępcy przewodniczącego”. Resort nie odpowiedział na nasze pytanie, jak długo będą trwały okresy karencji dla pozostałych pracowników KNF.