Ministerstwo Finansów opublikowało wykaz uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych do projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym i niektórych innych ustaw (nr z wykazu: UC 14). Proponowane zmiany są odpowiedzią resortu finansów na konieczność implementowania unijnej dyrektywy 2022/2464, która wprowadza obowiązki sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Chodzi przede wszystkim o to, by do wielu informacji o charakterze niefinansowym już dziś znajdujących się w sprawozdaniach sporządzanych przez przedsiębiorców dołączyć także te obrazujące zaangażowanie danej firmy w przyczynianie się do realizacji zrównoważonego rozwoju.

Okazuje się jednak, że w projekcie ustawy znalazło się kilka budzących wątpliwości propozycji. Biorący udział w konsultacjach zwracali uwagę m.in. na ogrom już dziś ciążących na nich obowiązków sprawozdawczych. Z tego powodu Związek Cyfrowa Polska proponuje zwolnienie firmy z tłumaczenia z języka angielskiego sprawozdań sporządzanych przez zagraniczne spółki matki, czyli globalne centrale danych przedsiębiorstw. Natomiast Polska Izba Ubezpieczeń chce, by czas na sporządzenie tego rodzaju tłumaczenia wydłużyć z 30 do 45 dni.

Konfederacja Lewiatan wyraziła zaniepokojenie przepisami przewidującymi kary dla firm audytorskich dopuszczających się nieprawidłowości w badaniu sporządzanych przez przedsiębiorców raportach. Zdaniem Lewiatana należałoby doprecyzować przepisy ustawy w ten sposób, by sankcja dotykała jedynie same firmy audytorskie, a nie pośrednio wszystkich współpracujących z nimi przedsiębiorców. Z kolei EY (dawniej Ernst and Young) proponuje, by odpowiedzialnością za „zaprojektowanie, wdrożenie i utrzymanie systemu kontroli wewnętrznej w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju” obarczyć bezpośrednio kierownika danej jednostki. ©℗