Usterki techniczne uniemożliwiające dostęp do usług i oglądania na żywo transmitowanych treści – to skłoniło prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego do wszczęcia postępowania wyjaśniającego w sprawie serwisu streamingowego Viaplay. Szef organu nadzorczego wystąpił również o wyjaśnienia do Cyfrowego Polsatu oraz Canal+ Polska.

Działania szefa UOKiK związane są z 40 skargami od konsumentów, które wpłynęły do urzędu na skandynawską platformę Viaplay Group International AB. Oferuje ona klientom dostęp do filmów, seriali i programów, jednak jest szczególnie atrakcyjna ze względu na udostępnianie transmisji na żywo wydarzeń sportowych. I to właśnie tej części oferty dotyczą skargi. Klienci wytykają przerwy w dostępie do usługi, problemy z dźwiękiem, przycinanie się obrazu lub zawieszanie się transmisji.
Viaplay na swojej stronie internetowej zapewnia, że wszystkie rozgrywki sportowe są udostępniane w „bardzo wysokiej jakości streamingu”. Prezes UOKiK sprawdzi, czy te obietnice mają pokrycie w rzeczywistości.
Tomach Chróstny przeanalizuje również sposób rozpatrywania reklamacji konsumentów. Przede wszystkim to, czy proponowane klientom rekompensaty są adekwatne do sygnalizowanych problemów. Ze skarg trafiających do urzędu wynika bowiem, że reklamacje bywają odrzucane przez Viaplay, a ciężar odpowiedzialności za problemy ze streamingiem przerzucany bywa na konsumenta poprzez sugerowanie słabego łącza internetowego, nieodpowiedniej przeglądarki czy niespełniającego wymagań urządzenia. Przyjęcie skargi – według sygnalistów – wiąże się jedynie z rabatem w wysokości 25 proc. opłaty za subskrypcję na kolejny miesiąc korzystania z platformy.
– W razie wystąpienia problemów technicznych spółka powinna zrekompensować konsumentom powstałe utrudnienia. To na przedsiębiorcy spoczywa odpowiedzialność za wykonanie opłaconej przez konsumenta usługi – podkreśla Tomasz Chróstny cytowany w komunikacie urzędu.
Postępowanie wyjaśniające w sprawie Viaplay może skutkować postawieniem zarzutów i nałożeniem kary w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.