Podpisaliśmy w końcu września umowę z gminą na remont budynku komunalnego. Umowa opiewała na kwotę ponad 250 tys. zł. W ostatnim tygodniu otrzymaliśmy informację z urzędu, że gmina odstępuje od umowy. Wyjaśniono, że przyczyną są nadzwyczajne okoliczności, czyli pożar, który częściowo zniszczył pomieszczenia. Czy gmina miała prawo odstąpić od umowy na zamówienie publiczne?
Podstawowe zasady regulujące trwałość stosunków zobowiązaniowych zawarto w kodeksie cywilnym (dalej: k.c.). Zgodnie z art. 3531 k.c. strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Z art. 354 k.c. wynika zaś, że „dłużnik powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje – także w sposób odpowiadający tym zwyczajom. W taki sam sposób powinien współdziałać przy wykonaniu zobowiązania wierzyciel”.
Zasada trwałości umów
Pozostało
77%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama