– Rzemiosło jako samorząd gospodarczy aktywnie włącza się – zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym – w inicjatywy mające bezpośredni wpływ na podniesienie jakości kształcenia zawodowego – wyjaśnia MRPiT. Jego zdaniem konieczne jest jednak podniesienie kompetencji pracowników tych organizacji, aby mogły skuteczniej promować swoje cechy.
– Kluczowa jest zmiana nieadekwatnego do potencjału wizerunku rzemiosła. Należy przeciwdziałać stereotypowym opiniom o kształceniu zawodowym, bo przekładają się one na brak zainteresowania młodzieży ścieżką edukacji w ramach szkolnictwa branżowego. Preferowane są przez nich technika i licea ogólnokształcące – wyjaśnia resort.
Dodaje, że bez atrakcyjnych wizualnie stron internetowych trudno będzie o efektywne funkcjonowanie organizacji rzemieślniczych zarówno w wymiarze administracyjnym, jak i wizerunkowym. Dlatego rząd skieruje dla nich strumień pieniędzy na te cele.
Organizacje rzemieślnicze w otwartym konkursie ogłoszonym przez Narodowy Instytut Wolności (który poprowadzi program) będą mogły ubiegać się o dotacje m.in. na zakup sprzętu technicznego i specjalistycznego oprogramowania. – Doposażenie cechów rzemieślniczych w sprzęt IT wynika również z konieczności prowadzenia pracy zdalnej, m.in. w zakresie administrowania procesem nauki zawodu w miejscu pracy – tłumaczy MRPiT.
Będzie można starać się również o pieniądze na organizację konkursów o zawodach rzemieślniczych dla dzieci i młodzieży, na specjalistyczne szkolenia zawodowe dla wyróżniających się uczniów oraz na organizację festynów i innych wydarzeń promocyjnych. W ramach funduszy z programu zostaną sfinansowane również: doradztwo gospodarcze, konsultacje i szkolenia dla pracowników i członków organizacji rzemieślniczych.